Droga5 silah karşıtı reklam ile tedirgin ediyor

Amerika’da her gün 8 çocuk, aileyi korumak için eve alınmış silahlar nedeniyle ölüyor ya da yaralanıyor. The Brady Center to Prevent Gun Violence, Ad Council ve Droga5 silah karşıtı reklam kampanyasını bu içgörü üzerine kurdu.

Şu anda Amerika’da 4.6 milyon çocuğun yaşadığı evlerde kilitli olmayan bir yerde tutulan dolu silahların olduğu ve dört çocuktan üçünün bu silahların nerede saklandığını bildiği söyleniyor. Kampanyada, ebeveynlerin ailelerini korumak için edindikleri ve evde tuttukları bu silahlara “Family fire / Aile silahı” ismi verilmiş. Brady Center’ın eş başkanı Kris Brown, “‘Seçilmiş sürücü’ terimi nasıl alkollü araç kullanma etrafında şekillenen algıyı değiştirip farkındalık yarattıysa, ‘Aile silahı’ terimi de benzer bir algı değişimine sebep olabilir” diyor.

Tekinsizlik artıyor

Bir baba ve çocuğu arasında, aile silahı üzerine şekillenen ve gittikçe daha tedirgin edici hale gelen diyaloğu ortaya koyan reklam filmi, aslında ilk sahnesinden itibaren tekinsiz bir portre çiziyor. Baba aile silahının bir oyuncak olmadığı, güvenlik için evde bulunduğu, oğlunu her zaman koruyacağını anlatırken, çocuk da bir o kadar mantıklı cevaplarla babayı endişelendiriyor.

“Silahın bir oyuncak olmadığını gerçekten biliyor muyum? Oyuncak gibi görünüyor aslında.”

“Bence silahın gardırobun en üst rafında, kazaklarının altında duruyor. Dolu mu peki? Mermileri henüz bulamadım ama bence bu da an meselesi.”

“Peki sen evde olmadığın zaman ne olacak? Bana cesur olmayı öğrettin. Silahı annemi korumak için kullanabilirim.”

Benzer cevaplarla giderek daha tekinsiz bir tablo çizen reklam, tüm silah karşıtı kuruluşların yanı sıra  FOX Networks Group, Bustle Media Group, Refinery29, Upworthy, Meredith Corporation ve Zenith USA gibi kurumlar tarafından da destekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.