DPİP’in Sektöre ve Ekonomiye Katkıları

RVD, RD, IAB, MMA iş birliğiyle mart ayında kurulan ve hızla çalışmalarına başlayan Dijital Pazarlama İletişimi Platformu DPİP, henüz altı aylık bir geçmişi olmasına rağmen, kurucu derneklerin yıllara dayanan sektör tecrübesi, ortak hedeflere daima beraber koşmanın getirdiği güven, pandemi dahil her şart altında karşılıklı paylaşım ve özverili yaklaşım ile sektörün sağlıklı gelişimi adına, geleceğe değer katacak önemli adımlar atıyor.

Bunlardan ilki, markalar tarafından sıklıkla tercih edilen influencer’lar üzerinden yapılan tanıtım ve reklam çalışmalarında, karşılaşılan sorunları en az seviyeye indirmek için Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan başvuru kaynağı niteliğindeki kılavuz taslağının tüm aşamalarında, DPİP yönetim ve danışma kurullarının yer almasıdır. Mayıs ayında yayımlanan kılavuz, şu anda bu konuda karşılaşılabilecek tüm sorulara, teoride değil pratikte cevap verebiliyor.

İkinci çalışma ise, 1. Reklam Konseyi’nde gündeme gelen ve ekonominin büyümesinde itici güç olan ama kamu nezdinde tam olarak belirlenmiş bir kimliği olmayan “Reklam Sektörü” için bugüne kadar yapılan ilk ve geniş kapsamlı tek kaynak niteliğine sahip olacak “Reklamın Ekonomiye Katkısı Araştırması”.

Ipsos tarafından modellenen ve akademik destekli raporlama hazırlıkları tamamlanan araştırmanın sonuçları, kasım ayında sektörün hizmetine sunulacak ve artık sektörümüzün gelişimini anlatırken somut veriler ile konuşabileceğiz.

Araştırmanın ne denli değerli bulgular içerdiğine dair rapordan bir alıntı yaparsak; “Reklam yatırımları ve ekonomik büyüme birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Reklam yatırımlarındaki %1 büyüme, milli geliri yaklaşık 2,5 milyon TL büyüten bir etkiye sahip. Türkiye’de reklam yatırımlarının milli gelirde yarattığı etki, Türkiye’de faaliyet gösteren, sürdürülebilir bir strateji izleyen her sektörden şirketi ilgilendiren ve ülkenin gelecekteki potansiyel büyük resmini betimleyen kayda değer bir bulgudur.”

Araştırma raporu tüm detayları ile dpip.org.tr web sitesinde yayında olacak.

 

Dilhan Kolko Yıldız

RVD Genel Koordinatör

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.