artwork

Dove toksik güzellik tavsiyelerinin zararlarına dikkat çekiyor

9 ay önce

0

Dove, sosyal medyada verilen toksik güzellik tavsiyelerinin yarattığı zararı göstermek için en son kampanyası #DetoxYourFeed’i başlattı.

Ogilvy tarafından oluşturulan ve geçen yılki “#ReverseSelfie” kampanyasını temel alan “Toxic Influence”; annelere, influencer’ların kızlarının öz güvenleri üzerinde ne kadar olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermek için deepfake teknolojisini kullanıyor.

Geniş bir odada oturan genç kadınlar ve anneleri, influencer’ların daha genç kadınların hayatlarına olan etkisini anlatıyor.

Kızlardan biri şöyle diyor: “Gördüğüm influencer’ların çoğu kesinlikle benim üzerimde olumlu bir etki yarattı.”

Dove daha sonra kızların sosyal medya feed’lerindeki içeriği göstermeye başlıyor. İnce beller, düz karınlar ve kusursuz cilt, kız annelerinin görüntüsüne geçmeden önce influencer’lar için tartışma konusu oluyor.

Bir annenin görüntüsü, “Bebek botoksu harika, başlamak için asla çok genç değilsiniz.” diyor. Aynı anne stüdyoda kızına dönerek “Bu ben değilim” diyor.

Ekrandaki anneler, aynı şeyi söyleyen influencer’ların bulunduğu görüntülerle, açlığı önleyici tozlar, kimyasal peelingler ve diş törpüleme hakkında konuşmaya devam ediyor.

Film bittiğinde sessizce oturan kızlar, sosyal medyada benzer içerikler gördüklerini itiraf ediyor ve ebeveynleri bunun yaratabileceği etkiyi kaydediyor.

Unilever ve Özel Projeler Global Yönetici Yaratıcı Direktörü Daniel Fisher şunları söyledi: “Günümüzde kızların sosyal medyada maruz kaldıkları zararlı güzellik tavsiyeleri yürek parçalayıcı ve umarım bu çalışma hepimizin söylemesi gerekenlere öncü olur.”

Kampanya, Dove’un 2004 yılında kurulan ve sosyal medyada idealleştirilmiş güzellik içeriği nedeniyle her iki kızdan birinin düşük öz güvene sahip olduğunu tespit eden Self-Esteem Project’in bir parçası. Her 10 kızdan 7’si, bu tür içerikleri takip etmeyi bıraktıktan sonra daha iyi hissetti.

Bu araştırma, Şubat ve Nisan 2022 tarihleri arasında, 10-17 yaş arasındaki kızlardan oluşan 1.500’den fazla katılımcıdan toplandı.

Dove Global Başkan Yardımcısı Leandro Barreto şunları söyledi: “Bu #DetoxYourFeed kampanyasını yalnızca toksik güzellik tavsiyelerinin sinsi doğası hakkında farkındalık yaratmak için değil, aynı zamanda ebeveynlerin zor diyalogları gerçekleştirebilmelerine yardımcı olmak ve gençlerin kendilerini kötü hissettiren içerikleri takip etmemelerini sağlamak için oluşturduk.”

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan

Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
iPhone’un çekim kalitesi Hintli film yönetmenini etkiledi

Apple, Hindistan’da yaratılan ilk “iPhone’la çekilen”, 30 dakikalık Bollywood tarzı...

Purina, Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getirdi

Purina’nın heyecanlı kedisi Felix ve Robbie Williams’ı bir araya getiren proje kapsamında ünlü...

Babanız elektrikli otomobil alırsa…

Kevin Bacon ve kızı, eğlenceli Hyundai Ioniq 6 reklamı için...