artwork

Dove, ayrımcı reklamı için özür diledi

5 sene önce

0

Hafta sonu Facebook’ta yaptığı bir paylaşımın ardından eleştiri yağmuruna tutulan Dove, yayınladığı reklamı kaldırarak sosyal medya sayfası üzerinden özür diledi.

Reklamda siyahi bir kadını ve yanında duran bir şişe Dove bakım ürününü görüyoruz. Yayından kaldırılan bu paylaşımda siyahi kadın ten renginde bir tişört giyiyor. Ardından kadının üzerindeki tişörtü çıkardığını ve beyaz tenli bir kadına dönüştüğünü görüyoruz. Sosyal medyada paylaşılan bir diğer görselde de tişörtü çıkardığında Asyalı bir kadına dönüşüyor.

Dove, Twitter üzerinden aldığı eleştirilerin ardından pazar günü hemen reklamı yayından kaldırdı. “Kısa bir süre önce Facebook’ta paylaştığımız bir görsel siyahi kadınları duyarlı bir şekilde temsil etmede başarılı olamadı. Neden olduğumuz bu hakaret için son derece pişmanız” diyen marka, bundan böyle sosyal medyadaki  tüketicilerden gelen geri dönüşleri dikkate alacağını belirtti.

Marka bundan önce de, halka açık yerlerde emzirmeye karşı olanları desteklemekle suçlanan ve tartışma yaratan Baby Dove reklamlarını geri çekmişti.

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...