Dominos Pizza emek hırsızlığıyla suçlandı

Şili’de Malezyalı bir karikatüristin Instagram hesabında paylaştığı çalışmasını neredeyse birebir kopyalayan Dominos Pizza emek hırsızlığıyla suçlandı. Dominos Şili konu hakkında sessiz kalırken, şirketin reklam ajansı anlaşma yoluna gitti.

Popüler bir Instagram hesabının sahibi olan Malezyalı karikatür sanatçısı Weinye Chen, Eylül 2017’de viral olarak yayılan olan “distracted boyfriend” meme’i üzerine bir karikatür çizdi ve 124.000 takipçili Instagram hesabında paylaştı. Kısa bir süre sonra Chen’in İspanyolca konuşan takipçilerinden biri, Dominos Pizza Şili hesabında paylaşılan (ve şu anda kaldırılmış bulunan) karikatürü göndererek kendisini durumdan haberdar etti.

Dominos Pizza emek hırsızlığıyla suçlandı.

Mashablel’a konuşan Weinye Chen, daha önce de çalışmalarının bazı sosyal medya hesapları tarafından çalınarak kullanıldığını ancak bu kadar büyük bir markanın emek hırsızlığıyla karşılaştığında çok şaşırdığını bildiriyor.

 

İnternet meme’i Dominos Pizza’ya uyarlandı.

Haberin sosyal medyada viral olarak yayılmasıyla birlikte başka bir probleme de dikkat çekildi. Dominos Pizza, karikatürü neredeyse birebir çalmasının yanı sıra, erkek karakterin saç rengini değiştirerek “whitewashing” yapmakla, yani farklı bir etnik kökeni olan karakteri “beyazlaştırmakla” da suçlandı.

Çalmanın yanı sıra “beyazlaştırma” da suçlamalar arasında.

Weinye Chen’in suçlama temalı paylaşımları ve kendisine verilen cevaplara şu anda ulaşılmıyor. Ancak Mashable, Dominos Şili’nin verdiği cevaplardan birinin omuz silken kadın emojisi olduğunu belirtiyor.

Bunun dışında Dominos’tan gelen bir cevap olmamakla birlikte, şirketin dijital ajansı Chen’le iletişim kurmuş ve tartışmalara konu olan içeriği kaldırmış. Daha sonra Dominos’un Chen’le bir anlaşmaya vardığı da söyleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.