DNA’mızda büyümek ve gelişmek var

Müşteri deneyimini merkeze alan bir felsefeyle, hizmet kalitemizi daha da ileriye taşıyan iş birlikleri hayata geçirerek, sektörün ilklerine imza atmaya ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Pandemi döneminde, önce sağlık diyerek operasyonlarımıza gösterdiğimiz özen, sunduğumuz geniş ürün çeşitliliği, temassız ve güvenli ödeme seçeneklerimiz, kullanıcı dostu uygulamamız, pratik teslimat ve iade süreçlerimiz, müşterilerimizle farklı kanallardan iletişim kurduğumuz müşteri hizmetlerimiz ve markamıza duyulan güven sayesinde online alışverişi, dolayısıyla da Hepsiburada’yı tercih edenlerin sayısında ciddi bir artış oldu. Geçen yıl e-ticaretin perakende içindeki payı yüzde 5 dolaylarında seyrederken, pandemiyle birlikte 2023 yılında gelinmesi hedeflenen çift haneli rakamlara yaklaştığımızı söyleyebiliriz. E-ticaret sektörü olarak, bu süreçte 3 yılda ulaşmayı beklediğimiz gelişime 3 ayda ulaştık. Bu hızlı dönüşümün, yapılacak yeni yatırımlar ve atılacak inovatif adımlarla kalıcı olacağını öngörüyoruz. Değişen tüketici alışkanlıklarıyla ivme kazanan dijital dönüşüm, önümüzdeki dönemde daha da hızlanmaya ve markalar için önemini artırmaya devam edecek.

Daha önce internetten hiç alışveriş yapmamış ya da sadece belirli ihtiyaçlarını online platformlardan karşılayan farklı özelliklere sahip birçok tüketicinin pandemiyle birlikte online alışverişe yöneldiğini görüyoruz. Pandemi döneminin ilk 3 ayında 5 milyon kredi kartının internetle tanışması da yakın gelecekte dijitale yönelimin giderek artacağının bir göstergesi sayılabilir.

Evde geçirilen zaman arttıkça, ihtiyaçlar da şekil değiştirdi. Bunun paralelinde; ilk başta herkes hijyen kaygısı sebebiyle temizlik ürünlerine yöneldi. Ardından evde yemek yeme, keyifli vakit geçirme, kişisel gelişim, iyi yaşam ve kişisel bakım konuları önemini hissettirmeye başladı. Temel gıda, temizlik ürünleri, sağlık güzellik, spor malzemeleri, kitap, hırdavat anne-bebek ve çocuk kategorilerinde geçen seneye kıyasla katlanarak artan bir talep oluştuğunu gözlemledik. Evde konfor sağlayan giyim eşyaları, hijyen ürünleri ve bağışıklık güçlendirici gıdalar da trendi yükselişte olan gruplar. Ahşap oyma seti, kanaviçe, etamin gibi hobi malzemelerinde, kutu oyunlarında, ip atlama, ağırlık, yoga ve pilates aletleri gibi spor ekipmanlarında talebin arttığını görüyoruz. Keza ekmek yapma makinası, çelik tencere, tost makinesi, blender, mikser gibi ürünlere de ilgi arttı. Evden eğitim ise özellikle ders ve test kitapları başta olmak kitap kategorisindeki alımları etkiledi. Evden eğitim ise özellikle ders ve test kitapları başta olmak kitap kategorisindeki alımları etkiledi.

Bunların yanında tüketicilerin artık market alışverişlerini de e-ticaret üzerinden yapmayı tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Biz bu değişimi, Hepsiexpress’e olan ilginin de yoğun şekilde artmasıyla gözlemledik.

Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak 20 yılı aşkın bir tecrübeyle hizmet veriyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin ve bölgenin en büyük e-ticaret platformu konumundayız. 40’a yakın kategoride, 30 milyonu aşkın ürün çeşidini müşterilerimizle buluşturan, aylık 200 milyonun üzerinde ziyareti ağırlayan dev bir platformuz. Sektörün çıtasını yükselten teknolojik çalışmaları yürüttüğümüz Ar-Ge merkezimizle online alışveriş sektörünün gelişimine liderlik ediyoruz. Yatırımlarımız ve sunduğumuz inovasyonlarla ülkemizde dijitalleşmenin öncülüğünü yapıyoruz.

Biz bu dönemde de teknolojinin yapıcı/ iyileştirici gücünü odağımıza alarak çalıştık ve tüm müşterilerimizin bu zor dönemde ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına operasyonel devamlılığımızı sağladık. Bunu yaparken de müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve tüm paydaşlarımızın sağlık ve güvenliğini önceliklendirdik.

Bizim DNA’mızda paydaşlarımızla büyümek ve gelişmek var. Bu dönemde de öyle oldu ve pandemiden olumsuz yönde etkilenen KOBİ ve kadın girişimcilere verdiğimiz desteğe ilave olarak, Türkiye’nin lokomotif sektörü tekstil perakendecileri ve markalarına destek amacıyla Perakende Dayanışma Hareketi’ni hayata geçirdik. Bu kapsamda BMD üyesi markalara verdiğimiz ekstra ticari teşviklerin yanı sıra, pazarlama, e-ihracat, lojistik ve teknoloji alanlarında destekler sunmaya başladık.

Servis ve hizmetler tarafında da farklılaşan çok yönlü uygulamalarımızı bünyemize dahil ediyoruz, yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Örneğin, Hepsiexpress servisimiz ile müşterilerimizin market ve yemek siparişi gibi günlük ihtiyaçlarını çok kısa sürede müşterilerimizin evine ulaştırıyoruz.

Hepsjiet servisimiz aynı gün veya randevulu teslimat ile iade süreçlerinde sunduğu kolaylıklar ve inovatif yaklaşımıyla sektöre yenilikçi bakış açısı getirdi. Hepsijet ile müşterilerin kargoların peşinde koştuğu dönemi geride bıraktık.

Günümüz ekonomik ve COVID-19 koşullarını düşünerek, kimse ihtiyaçlarını ertelemesin diye tek alışveriş sepeti için birden fazla kredi kartı ile satın almayı mümkün kılan çoklu kredi kartıyla alışveriş ve online tüketici kredisi finansal destek enstrümanlarını müşterilerimize sunuyoruz. Yine müşterilerimizin evleri dışındaki teslimat noktalarından kargolarına kolayca ulaşabilmeleri için Hepsimat hizmetimizi geliştirdik. Müşterilerimiz bu sayede kargolarını mahalle esnafı, PO benzin istasyonları, Vestel mağazaları ya da AVM’lerden 7/24 teslim alabiliyor.

Şimdi de müşterilerimiz COVID-19 döneminde evlerinden çıkmasınlar, kargo bayilerine gitmekle uğraşmasınlar diye Kolay İade hizmetini hayata geçirdik. Böyle müşterilerimiz iade etmek istedikleri ürünler için Hepsiburada anlaşmalı kargoları adreslerine çağırarak iade işlemini kolayca yapabiliyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun kaliteli Türk mallarına ulaşmak isteyen müşterilere hepsiglobal ile hizmet sunuyoruz. Bu sayede turkiye deki işletme kobi ve girişimcilere de ürünlerini sanki yurt içinde satarmış gibi kolay e-ihracat olanağı sağlamış oluyoruz. Böylece tüm iş ortaklarımıza da kolay e-ihracat modeli ile global bir oyuncu olma imkanı sağlamış oluyoruz. Hepsiglobal ile birlikte iş ortaklarımızın yurtdışına açılabilmesi adına lojistikten gümrüklemeye, pazarlamadan ödeme sistemlerine kadar her konuda onları destekliyoruz.

Hepsiburada olarak biz, Silikon Vadisi ile Kapalı Çarşı kültürünü birleştiren, veri ile tecrübeyi harmanlayan bir anlayışa ve çalışma şekline sahibiz. Müşteri deneyimini merkeze alan bir felsefeyle, hizmet kalitemizi daha da ileriye taşıyan iş birlikleri hayata geçirerek, sektörün ilklerine imza atmaya ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Böylece hem işletmelerin hem de ülke ekonomisinin gelişimine ivme katacak yeni hizmet ve projeler hayata geçiriyoruz.

Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak hedefimizde Hindistan’ın batısıyla Almanya’nın doğusu arasında kalan geniş coğrafyanın en büyük teknoloji şirketi olmak var. İstanbul’dan 4 saat uçak mesafesinde yer alan 1 milyar müşteriye hitap edecek dev bir ekosistem inşa etme amacıyla yatırım ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu topraklardan bir teknoloji gücü ve uluslararası bir başarı hikâyesi çıkararak ülkemizi gururlandırmayı istiyoruz.

Murat Emirdağ
Hepsiburada CEO’su

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.