DMS: AI odaklı çalışmalar fark yaratacak

“Son zamanların en çok konuşulan konuları arasında yer alan yapay zekayı ve markalar için kullanım alanlarını Tunç Özcan’dan dinledik.”

Doğuş Müşteri Sistemleri (DMS) Data, Analitik ve Kurumsal Ürün Yönetimi Direktörü Tunç Özcan, yapay zeka, makine öğrenimi ve büyük veri kavramlarını açıklarken, bu yeni teknolojileri hangi ürünlerinde kullandıklarını ve müşterilerine sundukları yapay zeka çözümlerini paylaştı. AI projesinin çıkış amacını “Haftalık 100+ iletişimi akıllı yönetmek, aktif müşteri oranını artırmak, müşterinin yaşam boyu değerini yukarı çekmek, kampanya geri dönüş oranlarını ve mobil etkileşimi iyileştirmek ve ZUBIZU deneyimini en üst seviyeye çıkarmak” olarak özetleyen Tunç Özcan, bu sayede kampanyaların en doğru şekilde yapılabildiğini de ekledi.

Artificial Intelligence ve Machine Learning 

AI entegre ürün kullanımının en yaygın olduğu iş kollarından biri dijital pazarlama.

Geçmişte birçok pazarlamacı AI’ı stratejilerine entegre etmek konusunda çekimser davranıyordu. Geçtiğimiz yıllarda makine öğrenmesi, nesnelerin interneti (internet of things), büyük veri gibi yeni iş kollarının da benimsenmesi, yapay zeka projelerinin hayata geçişini hızlandırdı.

Dijital pazarlamacılar, AI’ı kullanarak ROI artışı sağlamayı hedefliyor. Bu beklenti ilk etapta tahminsel modelleme, müşteri deneyiminde optimizasyon ve hedef kitle odaklı çalışmalar alanlarında odaklanıyor.

Biliyoruz ki iyi müşteri deneyimi, web sitesi veya mobil uygulama odaklı firmalar için oldukça kritik. AI’ın dijital pazarlamada kullanımı sayesinde tahminsel modellemeler yardımıyla müşterilerin satın alma davranışlarını, onların arama döngülerini ve profil analizlerini önceden tahminleyebilmek çok daha kolay olacak. Ayrıca müşteri hizmetleri ve yüz yüze müşteri temas noktaları gibi kanalların optimizasyonu konusunda da AI odaklı çalışmalar fark yaratacak.

Daha fazla kişiselleştirme

Yapay zekanın katkısıyla kişilerin online alışveriş davranışları ve ilgi alanları gibi internette bıraktıkları ayak izleri, bir havuzda harmanlanarak bireylerin daha fazla kişiselleştirilmiş teklifler alması yaygınlaşacak.

AI’ın geleneksel yöntemlerden farkı

Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve yaygınlaşan internet kullanımı çeşitli platformlarda biriken verinin çeşitliliğini ve hacmini artırmıştır. Farklı kaynaklardan gelen verinin işlenerek yorumlanması, büyük veri kavramını ortaya çıkarmıştır. Yapay zeka ve makine öğrenmesi verinin işlenmesi için kullanılan tekniklerden son dönemde öne çıkanlardır.

Yapay zeka aslında, beynin çalışma modelini taklit ederek bilgisayarlara insan yönlendirmesine gerek kalmadan öğrenme yeteneği kazandırmaktır. Yapay zekanın en önemli özelliği ise, çevresel değişimlere ayak uydurması ve  yeni verilerle kendini sürekli geliştiriyor olmasıdır.

Geleneksel yöntemlere göre çok sayıda veriyi daha hızlı işleyip tahminde bulunarak, karmaşık sorunlara gelişmiş algoritmalarla çözüm sunabilmektedir.

Büyük veri kavramı ise sadece hacim olarak fazla yer kaplayan veri anlamında değil, geleneksel yöntemlerle depolanamayan ve işlenemeyen veri anlamına da gelmektedir. Bu veriler hacimleriyle beraber, yüksek oluşturulma ve değişkenlik hızına sahiptir ve geleneksel sistemler bu verilerin işlenmesi için yetersiz kalabilir. Eskiden çok daha sınırlı sayıda veriyle çalışırken, şimdi, çok katmanda sınırsız sayıda verinin akması sağlanıyor.

DMS içinde yapay zekanın rolü

DMS olarak geçen yıl itibarıyla yapay zeka yatırımlarımıza başladık. Büyük veri odaklı pazarlama şirketi olarak offline ve dijitalden gelen zengin verimizin yapay zeka algoritmalarıyla işlenmesiyle elde edilen içgörüler daha efektif pazarlama aksiyonları almamıza yardımcı olmakta.

Bu amaçla ilk gerçekleştirdiğimiz proje “doğru müşteriye doğru marka” için “doğru zamanda  doğru kanalda” iletişim kurmamızı sağlayan kampanya öneri sistemidir. Bu sistem sayesinde kampanya geri dönüşlerini ve müşteri tutundurma oranlarını artırmaktayız. İş modellerimizde özellikle müşteri tutundurma, segmentasyon, dijital pazarlama tekliflerinde ve içerik yönetiminde yapay zeka algoritmalarını kullanarak çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

ZUBİZU olarak 500’den fazla aktif markamız var. Bu markaların pazarlama ihtiyaçlarını karşılamak adına haftada yüzlerce kampanya iletişimini sms, e-mail ve push kanallarıyla gönderiyoruz.

Bu projenin hayata geçmesiyle beraber yaklaşık yarım günlük bir efor gerektiren bu süreç 15 dakika seviyelerine indi. Kampanya iletişimleri, müşterinin ilgi ve tercihine yönelik olarak en doğru şekilde yapılıyor.

Yapay zeka odaklı çalışmalar sayesinde aktif müşteri oranımızı ve mobil uygulama etkileşim oranlarını artırmakta ve müşterinin yaşam boyu değerini da yukarı çekecek pazarlama aksiyonlarını günlük olarak planlamaktayız. Sistemi ZUBİZU partner markalarının pazarlama iletişimleri için yoğun olarak kullanırken, eş zamanlı olarak DMS’nin kurumsal müşterileri için de data analitik ürünü olarak sunmaktayız.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 83. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.