“DİMES Milkshake, bir TikTok fenomeni oldu”

TikTok fenomenleriyle “ortamı salla” diyerek başarılı bir kampanyaya imza atan ve aynı zamanda reklamda TikTok konseptini uygulayan ilk marka olan DİMES ile reklam filminin detaylarını konuştuk.

DİMES’in gençlerin favori sosyal medya uygulaması TikTok’un fenomenlerine yer verdiği DİMES Milkshake reklam filmi 20 milyon izlenmeyi geçerken; markanın başlattığı #OrtamıSalla hashtag challenge yaklaşık 2 milyar izlenme ile rekor kırdı. Biz de DİMES Pazarlama Direktörü Duygu Süleymanoğlu ve DİMES Dijital İletişim Müdürü Ezgi Özyıldırım ile Z uşağını odağına alan bu başarılı kampanyayı konuştuk.

Campaign Türkiye Öncelikle kampanyaya hazırlık sürecinizi dinlemek isteriz. Fikir nasıl ortaya çıktı? Ajans ile iş birliğiniz nasıl ilerledi?
Duygu Süleymanoğlu Restoranlarda, kafelerde tüketilen Milkshake’i, Türkiye’de bir ilk olarak uzun ömürlü ambalajlarda, hayatın eğlencesine eşlik edebilen bir ürün olarak tüketiciye sunduk. Hedef kitlesi gibi sosyal ve dijital olan; fenomenleşecek yepyeni bir içecek kategorisi için ortamı sallayacak bir lansman yapmak istedik.

TikTok mecrasının ruhunu anlamak için özel bir ekip kurduk. Fenomenlerin tüm içeriklerini ve tüm akımları izleyerek doğru iç görüleri elde ettik. Reklamania kreatif ajansı iş birliğinde, TikTok fenomenleri, kamera açıları ve arayüzünü kullanan bir film hazırladık. TikTok’un vazgeçilmezi olan dansı açılış sahnesi yapıp, ışık efektleri ve animasyonlarla sahneyi güçlendirdik. Adeta reklam filminden öte bir Tiktok klibi oluşturduk. Reklamania alt dijital ajansı Cats&Dogs ile de DİMES CLUB TikTok hesabımızda büyük çaplı bir dijital kampanya kurguladık. Böylece Milkshake’in hedef kitlesine doğrudan ulaşmayı hedefledik. TikTok fenomenlerini reklamında oynatan ve bu mecrayı tüm konseptiyle reklama uyarlayan ilk marka olduk.

Campaign Türkiye Pandemi döneminde iletişime devam etmek bile oldukça zorluyken siz bu süreçte iletişime devam etmekle kalmadınız, son derece farklı bir çalışma ortaya koydunuz. Mecra seçimine nasıl karar verdiniz?
Duygu Süleymanoğlu Pandemi nedeniyle evlerde kaldığımız günlerde iletişimi kesmedik, toplum moraline katkı için umut verici mesajlar içeren iki reklam filmini yayına soktuk. Yeni filmimizin çekimlerine de, set ortamında sağlık için sıkı tedbirlerle başladık.
Ezgi Özyıldırım TikTok’un Türkiye’de aylık aktif 20 milyon kullanıcısı var. Hedef kitlenin %56’sını kapsıyor ve sosyal medyada geçirilen sürenin 1/3 payına sahip. Bunun da ötesinde TikTok; gençlerin ve DİMES Milkshake’in ortak noktası müzik, hareket ve eğlence üzerine kurulu. Hedef kitlenin olmaktan keyif aldığı yerde olmak, hayatlarına bir marka olarak değil, arkadaşları ya da sevdikleri bir fenomen gibi eşlik etmek istedik.

Campaign Türkiye Televizyon gibi geleneksel bir mecra yanında sosyal medyayı da merkezinize aldınız. Mecra bazındaki ve reklamın yayınlanmasından sonraki dönüşler nasıl oldu?
Duygu Süleymanoğlu İlk kez TikTok’ta, ardından diğer sosyal mecralarda yayına giren, TikTok fenomenlerinin yer aldığı filmimizi TV’ye taşımamız, kullanıcılarla duygusal bağımızı güçlendirdi. Geleneksel ve dijital mecralar arasında organik bir geçişkenlik sağladık. “Gençler TV izlemiyor” yaygın kanısını da biraz aşındırdık.
Ezgi Özyıldırım Sosyal medyada ortamı sallamayı hedeflemiştik ve bunu başardık. 1 ayda, sosyal medyada 45 milyon organik izlenmeye ulaşan ve 200 bin takipçi kazanan DİMES Milkshake, bir TikTok fenomeni oldu! İletişime setten yayınladığımız kamera arkası görüntülerle başladık. Ürüne ve filme karşı merak uyandırdık.

İlk olarak TikTok’ta yayına giren, ilk 1 saat içerisinde bin saat izlenme alıp 2.500 kişi tarafından paylaşılan reklam filmimiz, 2 günde 1 milyon organik izlenmeye ulaştı, 20 bin yorum aldı ve hedef kitlenin %80’i reklamı sonuna kadar izledi.

TV yayını sonrasında dijitaldeki etkileşimlerimiz katlanarak devam etti. Gençler, binin üzerinde videoyla TV’deki reklamı, TikTok postlarına taşıdı.

Bu süreçte 40 TikTok içeriği paylaştık ve bunların ortalama izlenmeleri 1 milyonu geçti. Dijital ekibimiz, videolara gelen ortalama 2000 yorumu TikTok jargonu ve şakaları ile cevapladı. DİMES’in kendilerine cevap verdiğini gören kullanıcılar bizi samimi ve kendileri gibi bir marka olarak tanımlayıp, 60 fan sayfası açtılar.

Reklam filmimiz YouTube Ads Leaderboard Türkiye sıralamasına göre ülkemizde Ağustos ayında YouTube’da en popüler reklam oldu.

#OrtamıSalla akımı ile “Favori TikToker’ınla aynı YouTube videosunda yer alma şansı için sen de ortamı salla” dedik. 450 bin tekil kullanıcı, 6 günde 1,5 milyon içerik üretti ve süre dolduğunda elde ettiğimiz izlenme sayısı, 1,9 milyarı aşarak rekor kırdı. Bu rakam bugün 6 milyarı da geçti ve organik erişimi katlanarak devam ediyor.

Campaign Türkiye Hedef kitleniz bu defa daha spesifik görünüyor, TikTok’u düşünürsek… Hedef kitleyi belirlerken nelere öncelik verdiniz?
Duygu Süleymanoğlu Çocuklara ve gençlere yönelik ürünler, DİMES’in en güçlü olduğu alanlardan biridir. Milkshake, tüm dünyada gençlerin ve çocukların değişmeyen trendi. Araştırmalarımız, genç tüketici kategorisinde yüksek büyüme potansiyeline işaret ediyor.

Campaign Türkiye Bu defa hem hedef kitleniz hem reklamda yer alan isimlere baktığımızda daha çok Z kuşağı ile karşılaşıyoruz. Onlara hitap etmek, onlarla çalışmak nasıl bir deneyimdi?
Duygu Süleymanoğlu Tüketicisiyle yakın olmak, onlarla diyalog kurmak ve hayata başka bakmak, DİMES’in ruhunda var. Pazarlama ekibimiz, alanında çok birikimli genç yeteneklerden oluşuyor. Gençlerin beklentilerini, dinamizmini hissediyoruz ve bunu hem ürünlerimize hem de iletişime yansıtıyoruz.
Ezgi Özyıldırım Oyuncularımız, sergiledikleri görüntü ve içerikle gençlere olumlu bir model oluşturan, Z kuşağının modern dünyasında önemli bir yere sahip olan dijital platformlarda öne çıkan isimler. Birlikte çalışırken, kendi konularına hakimiyetlerine ve gösterdikleri disipline hayran kaldık.

Campaign Türkiye Z kuşağının reklam ve pazarlama endüstrisini nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz?
Duygu Süleymanoğlu Kampanyamız, Z kuşağının hareketliliği ve eğlenceyi paylaşma, gerçekçilik ve samimiyet anlayışına sesleniyor. Bu çalışma sırasında, gençlerin sahip çıktıklarını gördüğümüz bu anlayış, önümüzdeki dönemde sadece pazarlama dünyasına değil, tüm sosyal alanlara sirayet edecek görüşündeyim.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 104. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.