Dikkat çekmenin yolu, doğru hedefleme

Günümüzde tüketici her alanda çok fazla seçenekle karşı karşıya. Cihazlar, platformlar, kanallar sürekli çeşitlenirken online içerik de katlanarak büyüyor. Giderek daha seçici hale gelen tüketicinin dikkatinin nasıl kazanılabileceği ve bu ilginin “sürdürülebilirliğini” sağlamaksa en önemli konulardan biri.

Online kampanyalarda tüketicinin ilgisini çekmede kullanılan birçok yöntem var. Örneğin, ‘Influencer’ dediğimiz, online platformlarda sevilen içerik üreticileri ve kanaat önderleriyle iş birliği sık kullanılan bu yöntemler arasında. Mesajı doğru hedef kitleye, doğru tonda, yaratıcı, etkili ve samimi “hikaye anlatımı” üzerinden aktarmak da önem taşıyor. Ipsos’un Mobile Video Diary 2017 araştırması, bir video izlerken kullanıcıların %81’inin dikkatlerini tamamen o videoya verdiklerini gösteriyor. Ipsos ve Nielsen tarafından yapılan araştırmalar, video reklamların dikkat çekicilik seviyelerinin, nasıl sunulduklarıyla doğrudan ilintili olduğunu gösteriyor.

Demografik faktörler doğru hedeflemede elbette önemli ama sadece yaş, cinsiyet, gelir seviyesi gibi verilerle yetinmemek gerekiyor. Ipsos’a göre video reklamların “ilgili” ve “kişisel” olmadaki başarısı, dikkat çekiciliğini de doğrudan etkiliyor, tüketici kendi ilgi alanlarına hitap eden reklamlara daha çok ilgi gösteriyor. Bu da hedef kitlemizin güncel ilgi alanlarını da dikkate alan, gerçek zamanlı ve veri odaklı bir yaklaşımın, kampanya başarısına direkt yansıyacağı anlamına geliyor. Google Brand Lift Hedefleme Analizi için baz alınan YouTube verileri de bunu doğruluyor: Tüketicilerin gerçek zamanlı ilgi alanlarına göre yapılan (intent based) hedefleme, reklamın hatırlanma seviyesini yüzde 20 oranında artırıyor. Bu artış marka bilinirliğinde ise yüzde 50 daha fazla.

Özetle kişilerin markayla ilgili alanlardaki aktivitelere gösterdikleri ilgi, kullandıkları mobil uygulamalar, arama yaptıkları konu ve konum bilgileri, pazarlama profesyonelleri için çok değerli içgörüler sağlıyor.

 

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.