Dijitalleşme yolculuğu 2021’de hızlanacak

Tüketicinin değişen ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlama ve bunları en iyi şekilde cevaplama çabası pazarlamanın odağında yer alır.

Pandemi etkisinde geçen 2020 yılında, tüketicinin alışkanlık ve rutinlerinin büyük bir hızla değiştiğine, yeni tüketici davranışlarının ortaya çıktığına tanık olduk. Dolayısıyla pazarlamanın bu önceliği, geçtiğimiz dönemde daha büyük bir önem kazandı. Koşulların hızla değiştiği, bireylerin ve işletmelerin eğitim, bilgiye erişim, yeni normale uyum sağlama ve alışveriş dahil olmak üzere her alanda daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu 2020 yılında biz de Google Türkiye olarak pazarlama projelerimizi bu öncelikle şekillendirdik. Bireylere ve işletmelere gelişme ve büyüme desteği vermek, dijital dönüşümü hızlandırmak amacıyla tasarladığımız Google Dijital Türkiye Platformunu hayata geçirmenin de dahil olduğu adımlar attık.

2020 yılında internet kullanıcı sayısının ve kullanım süreleri artarken online alışveriş, dijital ödeme, uzaktan çalışma gibi birçok alanda ciddi artışlar yaşandı. Karantina ve kısıtlamaların etkili olduğu dönemde tüketicilerin önemli bir kısmı için başlıca satın alma kanalı online alışveriş oldu. Think with Google platformunda yer alan bilgilere göre 2020 yılının Mart ayından itibaren online alışveriş ve online satın almaya yönelik arama ilgisi hızla yükselerek tüm dünyada tam iki katlık artış gösterdi. Edinilen bu yeni tercih ve alışkanlıkların büyük bir kısmının önümüzdeki dönemde de kalıcı olmaya devam edeceğini biliyoruz. Yine Think with Google’da yer alan bir Global Web Index araştırmasına göre, çalışanların %23’ü pandemi sonrasında evden daha sık çalışmak istediklerini belirtiyor. Bu da gelecekte daha esnek çalışma yapılarının oluşacağını gösteriyor. Tüketicilerin dijital kanalları kullanımlarının ve etkileşimlerinin artması ise markaların bu değişime uyum sağlamalarını ve müşterilerinin kendilerinden bekledikleri deneyimleri onlara bulundukları yerde sunmalarını her zamankinden güçlü bir ihtiyaç haline getiriyor..

Pazarlama ekosisteminin değiştiği, tahminler yerine verilere, ölçümlere dayalı bir strateji izlemenin öneminin daha iyi anlaşıldığı bir yılı geride bırakıyoruz. 2021 için stratejilerimizi belirlerken yine kullanıcıların ve müşterilerin ihtiyaçlarını odağa alarak daha fazla bireyin ve işletmenin dijital fırsat ve olanaklara ulaşmasına destek olmayı hedefliyoruz.

2021’in belirsizlikleri geride bıraktığımız, zorlukları hep birlikte güçlenerek aştığımız bir yıl olması dileğiyle.

Işıl Heves

Google Türkiye Pazarlama Lideri

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 107. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.