artwork

Dijitalleşme için sıçrama etkisi

2 sene önce

0

Hem güçlü dijitalleşme ve sahip olduğumuz CRM alt yapısı hem de online alışveriş hareketleri bu iç görülerde bize önemli bir rehber olacak.

Koronavirüs pandemisinin hayatımıza girmesiyle birlikte birlikte hepimiz duygusal ve davranışsal pek çok değişim yaşadık. Bu gelişmenin toplumsal köklü değişime nasıl yansıyacağını zamanla göreceğiz. Ancak bu sırada da çalışmaya ve üretmeye ara vermedik. En iyi yaptığımız işe odaklanmaya, değişimi jean kültürü üzerinden yorumlamaya ve jean’de inovasyona devam ettik. Kalitesiyle, modasıyla, kullanılan teknolojiyle her dönemin en iyi jean’ini yaratma tutkumuz en üst seviyede. Denim kumaş üreticileriyle çok yakın çalışmayı ve Mavi’ye özel, dönemin ruhuna ve ihtiyaçlarına karşılık veren mükemmel jean’leri geliştirmeyi sürdürüyoruz.

Tüm dünyada etkisini gösteren pandemi sürecinin başında, çalışanlarımızın, müşterilerimizin, iş ortaklarımızın sağlığını koruyabilmek ve hep birlikte sağlıklı kalabilmek için tüm fiziki mağazalarımızın ve mavi.com’un faaliyetine geçici olarak ara vermiştik. Müşterilerimizle ve çalışma arkadaşlarımızla yeniden buluşabilmek için yoğun bir hazırlık dönemi yaşadık, gerekli tüm sağlık, hijyen ve sosyal mesafe önlemlerini titizlikle alarak 17 Nisan’da e-ticaret kanalımızı yeniden açtık. Mayıs ayından bu yana kendi kanallarımızın yanı sıra çeşitlenen ve büyüyen marketplace iş birliklerimiz sayesinde online satışlarımız ikinci çeyrekte Türkiye’de yüzde 333, uluslararası pazarlarda ise yüzde 61 büyüdü. Müşterilerimiz bu dönemde evde kalmanın etkisiyle jeanin yanı sıra; tişört, şort, eşofman altı, gömlek gibi evde giyilebilecek rahat ürünlere yöneldi ve tişört satışlarımız büyük artış gösterdi.

Bu süreç yıllardır dönüşüm içerisinde olan dijitalleşme için bir sıçrama etkisi yarattı ve büyük bir kısmının da kalıcı olduğunu düşünüyorum. Dijitalleşme artık belli bir kitle ya da yaş grubunu değil herkesi temsil ediyor. Hem iş yapış ve iletişim şeklimizde hem de e-ticaretin geldiği boyuta baktığımızda üç ay önce hayal edemeyeceğimiz bir noktadayız. Bizim hesaplarımıza göre e-ticaret bir anda iki yıl ileriye gitti. Site ve depo alt yapımızı güçlendirmek ve daha iyi seviyelere çıkarabilmek için yatırımlarımıza devam ediyor, e-ticarette uzun yıllar sürdürülebilir, kârlı büyüme elde edeceğimize inanıyoruz.

İçinde olduğumuz dönemin müşteri alışveriş davranışları üzerindeki etkileri ve kalıcı değişimi analiz edebilmek için ekiplerimizle sürekli çalışmaya devam ediyoruz. Hem güçlü dijitalleşme ve sahip olduğumuz CRM alt yapısı hem de online alışveriş hareketleri bu iç görülerde bize önemli bir rehber olacak.

Cüneyt Yavuz
CEO, Mavi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.