Dijitalleşen iş dünyası

Dijitalleşmenin hayatımızın her alanında yer edindiği bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim sadece günlük hayatımızdaki iletişim şeklimizi ve tüketim alışkanlıklarımız değil, iş hayatındaki becerilerimizi de etkiliyor.

İş bulmak bile, büyük ölçüde dijital becerilerimizi ne derece etkin kullanabildiğimize bağlı. Bilgisayardaki en temel programları kullanabiliyor olmak artık birçok işletme için yeterli bir kriter değil. Gerek büyük işletmeler, gerekse KOBİ’ler bu alanda daha fazla kaynağa ve beceriye ihtiyaç duyuyor. Dijital becerilere sahip adaylar öne çıkıyor.

Yapılan araştırmalar, bu durumun gelecekte de artarak devam edeceğini gösteriyor. Sanayi Bakanlığı’nın “Dijital Türkiye” raporunda yer alan bir araştırmaya göreİ; 2030 yılı itibarıyla dünyada 400 – 800 milyon arasında kişi mevcut işini kaybedecek. Bu insanlardan 75 – 375 milyonu ise yeni dijital beceriler kazanarak başka işleri yapıyor duruma gelecek.

Bu durumda sosyal platformlara da büyük bir görev düşüyor. Günümüzde insanlar iş bulmak, işlerini büyütmek, işletmeler ise iş ilanı paylaşmak ya da daha çok müşteriye ulaşarak büyümek için bu platformları kullanıyor.

Biz de Facebook olarak, bu ay Türkiye’de hayata geçirdiğimiz önemli bir girişimle bu alandaki çalışmalarımıza hız verdik. TOBB ve Habitat iş birliğiyle Türkiye’deki ilk topluluk merkezimiz “Facebook İstasyon”u açtık. Küçük işletmelerin, girişimcilerin, geliştiricilerin, gazetecilerin, yaratıcı beyinlerin gelip ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirdiği, mentorlar bulduğu, kendini ait hissettiği topluluklarla bir araya geldiği bir yer olacak burası.

Bu yatırım doğrultusunda “Facebook İstasyon” ve sekiz farklı şehirde daha açacağımız bölgesel merkezler aracılığıyla, Türkiye’nin dört bir yanından 35,000 kişiye dijital beceri eğitimi vereceğiz.

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı. 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.