Dijitalin yükselişi 2018’de hızlanacak

2017, sektörümüz için mobilden videoya dijitalin her segmentinde büyümeye sahne olan, müşteriyle daha güçlü ve anlamlı bağlar kurmamızı sağlayan yenilikçi teknolojilerle dolu bir yıl oldu. 2018 bu yükselişin süreceği bir sene olacak.

Akıllı cihazlara erişilebilirlik, çeşitlilik ve performans artışı, 2017’de mobil taraftaki büyümeyi sağlayan etkenlerdi. Online dünyada istediğimiz her şeye akıllı cihazlarımız sayesinde, dilediğimiz yerden, dilediğimiz zaman kolay ve kesintisiz bir şekilde bağlanıyor, mobil öncelikli yaşıyoruz.

Artık internette yaptığımız aramaların bizim için daha anlamlı, daha ilgili sonuçlar getirmesini bekliyoruz. Markalar, müşterileri ve hedef kitleleri için doğru zamanda yani “karar anları” olarak tarif ettiğimiz o mikro zaman birimlerinde ve doğru yerde, yani müşteriler nerede iseler orada olmanın ne denli önemli olduğunu fark etmiş durumda. Hedef kitlesini iyi tanıyan, ne zaman, nerede olduğunu ve ne istediğini bilen, kendisini buna göre konumlandıran markalar 2017’de başarılarıyla kendilerinden söz ettirdi.

2017’de videonun yıldızı daha da parladı, online video, sağladığı zengin etkileşim olanakları ile büyük bir ekosisteme dönüştü, bu yıl online içerikte videonun payının arttığını göreceğiz.

2017’de dijital reklam yatırımlarının dünyada ilk defa TV reklamlarını geçtiğine tanık olduk. Dijitaldeki harcamalar 2017’de 209 milyar dolara ulaşarak pazardaki payını %41’e yükseltti. Ülkemizde dijital mecralara yönelik reklam yatırımları henüz TV’yi geçmemiş olsa da bu trendin ülkemize olumlu yansımalarını 2018’de daha net göreceğiz.

Yapay zeka ve analitik temelli çözümler, reklam ve pazarlama iletişimine de güç verdi. Bu teknolojilerin gelişimiyle hedef odaklı, ölçeklenebilir, yenilikçi araçların yetenekleri daha da artacak. Daha az zamanda daha çok işi çok daha kolay bir şekilde yapacağız. 2018 yenilikçi teknolojilerin doğru ve etkili kullanıldığı kampanyaları birlikte alkışlayacağımız, sektör olarak daha yüksek hedeflere koşacağımız, başarılarla dolu bir yıl olacak.

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ocak 2018 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.