IAB Türkiye: Dijitalin ödülü sonuçtur!

IAB Türkiye tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen MIXX Awards Türkiye ödülleri, 27 Şubat’ta Four Seasons’da gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. 

MIXX Awards, dijitalin Oscarlar’ı olarak kabul ediliyor ve kişisel görüşüm, her geçen yıl bu benzetmeyi daha çok hak ediyor. 2017 MIXX Awards Europe’ta dağıtılan 35 ödülün, biri Grand Prix olmak üzere, 16’sı Türkiye’ye geldi. Yalnızca, Avrupa’daki ödüllerin neredeyse yarısını kazanmamız bile bunun göstergesi.

MIXX bu yıl “Aslında dijitalin ödülü sonuçtur” temasıyla sadece yaratıcılığı değil, dijitalin doğası gereği, iş sonuçlarını da değerlendiren bir yarışma olduğu vurgusunu ön plana çıkarttı. Başvuru ve ödül almayı daha zorlu bir hale getiren bu kritere rağmen bu sene rekor düzeyde rakamlarla karşılaştık: 645’i geçerli toplam 693 başvuru, 222 adet finalist ve sonuç olarak 29 kategoride 91 ödül… Başvuru adetlerinde ve kalitelerindeki gözle görülür artış IAB Türkiye’ye daha fazla sorumluluk yüklüyor. Bu nedenle, geçen yıl yapılan değişiklikle, ön eleme online değil toplantı düzeninde gerçekleştirilmişti. Bu sene, bir adım daha ileri gidildi ve 45 kişilik ön jüri 4 gruba ayrıldı, 4 gün boyunca 645 başvuruyu inceledi. 222 başvuru finale kaldı. Ön eleme jürilerinin, işlerini ne kadar büyük bir titizlikle yaptıkları finale kalan işlerden açıkça belli oldu.

Ana jüri, Publicis One Türkiye CEO’su İnanç Dedebaş başkanlığında toplandı. Yoğun tartışmalı geçen toplantılarda puanlamayla birlikte önümüzdeki senenin değerlendirmesini yönlendirecek öneriler de geliştirildi. Bu kapsamda IAB ABD’nin de onayıyla bazı kategoriler birleştirilirken, muhtemelen yenileri eklenecek. Yönetmelikte değişikliklere gidilecek.

Bu tür jürilerde şirket kimliklerinden sıyrılmak ve tarafsız olmak, uygulamada çok zordur. Üyesi bulunduğum MIXX jürisi bunu nadir gerçekleştirenlerden biri oldu. Bu nedenle IAB ekibi, jüri seçimi ve süreç yönetimi nedeniyle övgüyü hak etti. Geriye, incelenen 645 başarılı iş, ön jürilerle birlikte, yorucu ama eğlenceli 6 gün ve 91 ödül kaldı. Katkıları için tüm sektöre teşekkürler.

Darısı MIXX Awards Europe’ta Türkiye’nin alacağı ödüllere…

Burak Yılmaz 
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.