artwork

Dijitalin büyümesi mi medyanın dönüşümü mü?

3 sene önce

0

Bugün dijital diye tanımladığımız ve pandemi ile birlikte önemi daha da artan bu büyük dünya, biz iletişimciler için bundan daha birkaç sene öncesinde tüketiciye ulaştığımız en küçük mecramızdı.
Haber sitelerine banner yerleştirerek başladığımız ve büyük medya planları arasında dijitalde de varız dediğimiz yeni bir dünyaydı hepimiz için. O günden bugüne banner kullanımı çok değişmedi belki ama çevresinde kullandığımız teknoloji ve veri noktaları inanılmaz bir hızda arttı. Bu da bizi hangi sitede bannerımız var sorusu yerine hangi mecrada hangi veri kaynaklarını kullanıyoruz, farklı kitlelere özel mesajlarımız var mı, dijitaldeki mecraları tekilleştirebildik mi, doğru frekansta mı yayındayız, her bir metrik ölçülüyor mu gibi her kampanyada değişen, gelişen ve eskiye göre kafamızı çok daha karıştıran soruları hayatımızın önemli bir parçası haline getirdi.

Dijitalin büyüyeceğini söylemek belki yeni bir haber değil ancak dijital büyürken bugün hangi kemikleşmiş mecraların parçalandığına ve bunların nasıl dijitalleştiğine odaklanmamız belki çok daha önemli. Medyanın geleceği de aslında buradaki öngörüde yatıyor. Dikkati dağınık, çok fazla platformda çokça mesaja maruz kalan, çabuk sıkılan, hızla karar değiştiren bir tüketiciye erişmeye çalışıyoruz. Bu yüzden mesajımızı iletmek eskisine göre çok daha zor ve maliyetli.

Dijital yatırımlarını artıran her reklamverenin yaptığı gibi, dijital platformlardaki marka güvenliği ve hedefleme doğruluğu ve kabiliyeti hakkında daha fazlasını sorgulamaya devam edeceğiz. Yani önümüze yeni fırsatlar getiren, tüketiciye daha önce hiç olmadığı şekilde ulaşmamızı sağlayan bu teknoloji aynı zamanda bizi bir o kadar da temkinli olmaya zorluyor ve işleri belki de hiç düşünmediğimiz kadar da karmaşık hale getiriyor. Bu noktada yapılması gereken; tüketiciye odaklanarak onu hiç olmadığı kadar iyi analiz edecek imkanları kullanıp marka stratejilerinin bu yönde en sağlıklı ve güvenli şekilde yapılmasını sağlamak olacaktır.

Murat Göllü
RVD Yönetim Kurulu Üyesi, Dijital Yürütme Kurulu Başkanı
Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.