Dijitale taze kan geliyor

Dijital medya yatırımlarında 2014’te %20’nin üzerinde bir büyüme gerçekleşti. Yıldan yıla baş döndürücü bir hızla büyüyen dijital pazarlama sektöründe, sürdürülebilir büyüme için gerekenlerden biri de insan kaynağı havuzunun genişletilmesi. Bu nedenle, üniversite öğrencilerini sektörümüze kazandırmak büyük önem taşıyor. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Mart 2015 verilerine göre, %80’i günlük yaşamında online olan 18-24 yaş grubundaki üniversite öğrencilerini dijital pazarlama sektörü konusunda bilgilendirmek ve kariyer planlarına dahil etmelerini sağlamak IAB Türkiye’nin öncelikleri arasında.

Bu hedefle yola çıkarak, Cornetto UniChallenge+ Dijital Öğrenci İşleri Eğitim Kampı’nı başlatıyoruz. 22 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan bu program, tüm üniversitelerin 3. ve 4. sınıf öğrencileriyle yeni mezunlarına açık olacak. Programa kabul edilecek 50 katılımcı, dijitali bire bir sektör profesyonellerinden dinleyecek, çalışma ortamlarını gezecek ve Cornetto tarafından verilecek brief üzerinden proje üretecek. En başarılı 3 projeyi üreten ekipler, IAB Türkiye üyesi firmalarda staj imkanı elde edecek. Birinciliği kazanan ekip ise ayrıca Pegasus’tan yurtiçi uçak bileti kazanacak.

Çalışma ortamı bakımından dijitalin 3 temel özelliği var: Teknoloji ve rekabetin sürekli takibi, yoğunluk ve eğlence. UniChallenge+ programını hazırlarken de bu ruhu yansıtmak için “eğlenerek öğrenme” yaklaşımıyla hareket ettik. Katılımcılar 2 hafta boyunca 20’den fazla sektör profesyoneliyle birlikte olacak, onlardan ilham ve destek alacak, grup çalışmaları yapacak, pratik zekalarını, girişimci ruhlarını ve yeteneklerini test edecekler. Cornetto’nun vereceği brief de işin rekabet kısmını besleyecek. Beşer kişilik gruplar, verilen brief için 2 haftada edindikleri bilgi birikimini ortaya dökecek ve en iyi projeyi çıkartmak için kıyasıya yarışacaklar.

Cornetto UniChallenge+ Dijital Öğrenci İşleri Eğitim Kampı’nın sektöre pırıl pırıl genç yetenekler kazandırmasını diliyoruz.

Neslihan Olcay

IAB Türkiye Başkan Yardımcısı ve Eğitim Kurulu Başkanı

 Twitter: @Neslihan_Olcay

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Haziran 2015 sayısında yayımlanmıştır.


Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.