Dijitalde Son Dakika…

Dijital dönüşüm ile büyüyen Z kuşağının hayata katılması ve değişen ‘lovemark’ listeleri bir tesadüf değil. Yakın zamana kadar lovemark listelerinin değişmeyen isimlerini sokağımızın başındaki marketlerde görebiliyorduk. Şimdiyse onları App Store ve Play Store’da görüyoruz.

Bugünü ve geleceği iyi yorumlamak isteyen her pazarlamacı önce dijital yenilikleri yakından takip etmeli ve mecraya özel aksiyonlar almalı.

Çünkü dijital dünyanın yaratıcılıktan beslenen ve dogmatik formlara karşı yapısı; sektörümüzün profesyonellerini zihinsel bir evrimleşme sürecine doğru götürüyor. Her gün farklı tonlarda yazılan, farklı teknolojilerle oluşturulan, farklı ilham kaynaklarıyla beslenen ve farklı noktalarda sergilenen yüzlerce mesajla karşılaştığımız bir dünyada yaşıyoruz. İşte bu nedenle çağı yakalamak isteyen herkesin, artık çizginin üstüyle ya da altıyla değil; o çizgiyi oluşturan her bir noktayla özel olarak ilgilenmesi gerekiyor.

Trendleri hızla değişen dijital dünyada demode kalmamanın yolu içeriğin gücünü artırmaktan geçiyor. İçeriğin gücünü artırmanın yoluysa; hedef kitlenin bilgi tüketim alışkanlıklarına ve sosyal hayatında kullandığı mecraların tamamına cevap verebilecek yaratıcılığı ortaya koymaktan geçiyor.

Araştırmalar, 2000 yılında doğan bir kişinin bugüne kadar ortalama 25 milyon reklam içeriğiyle karşılaştığını söylüyor. Peki bu mesajlardan kaçı aklında kalıyor? Kaçı ilgisini çekiyor?

Dijital dünyanın yeteneği kutsayan, yaratıcılığın çıtasını yükselten ve herkesi üretici gören yapısı; yaratıcı dünyadaki rekabetin alanını genişletiyor. Dolayısıyla ajanslar artık sadece birbirleriyle değil, tüm dijital medya kullanıcılarıyla rekabet ediyor. Bu sebeple günümüz yaratıcılarına düşen en önemli görev; tüm reklam noktalarındaki inovasyonlara ayak uyduran, hedef kitleyi heyecanlandıran, her platformda harekete geçiren ve onları birer reklam elçisine dönüştüren işler ortaya koymaktır.

Burak Kılavuz

DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı. 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.