artwork

Dijitalde Güvenli Reklam Platformu GÜR ile…

5 sene önce

0

Dijital, 2017’de 209 milyar $’lık yatırımla televizyonu geride bıraktı, dünyadaki en büyük reklam mecrasına dönüştü. Yenilikçi teknoloji ve iş modelleriyle hızla büyüyen sektör küresel ölçekte yaşanan sorunları gidermek için de kolları sıvadı. Lokal platformların yanı sıra, küresel standartlar oluşturmayı amaçlayan kuruluşlar da ivmeyi arttırdı. Bu kapsamda IAB Türkiye, RD ve RVD tarafından kurulan GÜR, TAG’le iş birliğine gitti. Lansman toplantısına katılan TAG Küresel Angajman ve Operasyonlar birimi Başkan Yardımcısı Nick Stringer sunumunda şunları anlattı: TAG’in hedefleri sahte reklam trafiğini elimine etmek, malware’le mücadele etmek, reklamla fonlanan internet korsanlığını önlemek, şeffaflığı arttırarak marka güvenliğini geliştirmektir. Bu bağlamda yapılacaklar 2’ye ayrılır.

  1. Kayıt: TAG’e kaydolmak, TAG tarafından doğrulanmak tedarik zincirinin meşru kurumları arasında yer almaktır. Bu süreçte sahiplik bilgileri kontrol edilir ve işlemler için güvenli ödeme kimliği oluşturulur.
  2. Sertifikasyon: 1. aşamayı geçen kuruluşlar aşağıdaki programlara dahil olabilir:

l Sahtecilikle mücadele: Firmaların sahte trafikle mücadele etmesine destek veren bu program Media Rating Council’in trafik kılavuzlarını baz alır. Ayrıca IP Listesi Veri Merkezi, Yayıncı Kaynak Denetim Standartları, Ödeme Kimlik Protokolü, ads.txt teknolojilerinin kullanılmasını önerir.

l Korsanlıkla mücadele: Riskli reklam oluşumlarını belirlemek, buralara reklam vermemek, hileli ve aldatıcı işlemleri saptayıp önlemek, riskli oluşumları izlemek, ve bildirmek, istenmeyen envantere ödeme yapmamak programın temel kriterleridir.

l Malware’le mücadele: Kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve bot saldırılarını önlemek için araçlar içerir.

l Envanter Kalitesi: Yayıncıların envanterlerine, markaların kreatiflerine ilişkin bir dizi kural ve açıklamadan oluşur.

IAB Türkiye’nin aktif katkı verdiği GÜR’ün, başlattığı şeffaflaşma sürecinin yaygınlaşmasını temenni ediyor, 1 Kasım’daki TAG webinar’ına bekliyoruz.

 

Erhan Acar

IAB Türkiye Teknik Yürütme Kurulu ve GÜR Yürütme Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.