Dijitalde çalışanlar dijitale güveniyor

IAB olarak ilkini Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz “COVID-19’un Dijital Reklam Yatırımlarına Etkisi Anketi”nin ikincisini Ağustos ayında gerçekleştirdik. Anket kapsamında dijital reklam sektöründe çalışanlara COVID-19’un etkilerine dair soruları tekrar sorduk ve pandeminin en derin hissedildiği dönemdeki etki ve beklentilerle bugünün gerçekleri arasında büyük bir kıyaslama yapma imkanımız oldu.

Genel olarak baktığımızda ilk ankete göre dijital reklam sektörünün daha iyimser bir havada olduğunu söyleyebiliriz. Sonuçlara göre, Mayıs ayında salgının şirket faaliyetlerini belirgin şekilde etkilediğini düşünenler %73 iken bu oran Ağustos’ta %54’e düşmüş. Katılımcıların %56’sı 1 Haziran sonrası normalleşme sürecinin şirket faaliyetlerini olumlu etkilediğini düşünüyor. Dijital reklam yatırımları konusunda Mayıs ayındaki olumsuz beklentilerin gerçekleşmediğini görüyoruz. Ankete katılanların %59’u Mayıs ayında dijital reklam yatırımlarının düşeceğini tahmin etmişken, Ağustos ayında katılımcıların %41’i düştüğünü, %40’ı ise arttığını ifade etmiş.

Yılın ikinci yarısına yönelik tahminler Mayıs ayında daha karamsarken (sadece %33 artacağını düşünüyordu), Ağustos ayında katılımcıların %57’si dijital reklam yatırımlarının artacağı yönünde görüş bildirdi. 2021 için beklentiler ise daha da olumlu, katılımcıların %63’ü yatırımların aratacağı görüşünde. Bu noktada katılımcıların görüşlerini destekleyen çok önemli bir diğer rapor olan “2020 İlk Yarı Yıl Medya Yatırımları Raporu”na göre dijital reklam yatırımları Türkiye’deki Medya Yatırımları içerisinde %55,3 oranında paya sahip olarak diğer tüm sektörlerin toplamından daha büyük bir ölçeğe ulaşarak, yarıyıl bazında 3 milyar 479 milyon TL seviyesine ulaştı.

Katılımcıların şirketlerine ve sektöre dair olumlu düşünceleri olmakla birlikte iş güvenliği konusunda endişeleri sürüyor. Anket sonucunda 2021’e dair katılımcıların %46’sının endişeli olduğu görüşü çıktı. Mart ayında büyük bir çoğunlukla (%94) başlayan evden çalışma modeli Ağustos ayında, evden çalışma, dönüşümlü ofise gitme ve ofisten çalışmaya dönüşmüş durumda. Geleceğe yönelik hibrid model daha fazla tercih edilirken, ofiste çalışma tercihinin giderek azalarak %26’dan %17’ye gerilediği ve ev tercihinin %18’den %24’e çıktığı görülüyor.

Salgının ilk aylarındaki kaygı ve umutsuzluk, sürecin uzamasıyla adaptasyon ve yaratıcı uyuma dönüştükçe dijitalde çalışanların üzerindeki “kriz” psikolojisi yok olmasa da olumsuz etkilerinin azaldığını görüyoruz.

Burak Yılmaz

IAB Genel Sekreteri

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.