artwork

Dijitalde başarı ve ölçümleme

4 sene önce

0

Günümüzde dijital dönüşümün geldiği nokta, pazarlama alanında birçok fırsat ve yenilik sunarken markaların iş modelleri, yaklaşımları ve ölçümleme yöntemleri açısından kendilerini sürekli geliştirmeleri gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Araştırma sonuçlarına göre; ölçümleme açısından en iyi durumdaki 100 şirket, gelişim açısından geride olan 100 şirketle karşılaştırıldığında, iş hedeflerini dört kat daha fazla gerçekleştirip pazar paylarını ve gelirlerini artırıyor.
Eskiden bir markanın eriştiği kişi sayısını, ilan verdiği yayının okunma oranları veya dağıttığı broşürlerin sayısıyla ölçümlemesi yeterliyken günümüzde bu yönteme gerçekçi demek bile pek mümkün görünmüyor. Geçerli bir ölçümleme yaklaşımının ilk ve en önemli özelliği hiç kuşkusuz güvenilirliği olmalı. Ölçümlemenin şeffaf ve tüm paydaşlar tarafından doğrulanabilir olması ise geçerliliğini sürdürmesi açısından vazgeçilemez bir gereklilik konumunda.
Platform, kanal ve cihaz çeşitliliğinin her geçen gün daha da arttığı dijital dünyamızda, ortaya çıkan verinin giderek büyüyen boyutu düşünüldüğünde, yapay zeka ve makine öğrenimi temelli çözümlerin de şimdiden büyük ölçüde yardımcı olmaya başladığını görüyoruz. Tüketicilerin dokunduğu tüm temas noktalarına dinamik bir değer atayabilmek için markaların atması gereken önemli adımlardan biri de reklam ve ölçümleme platformlarının bağlantılı olması. Birbirine bağlı platformlar aracılığıyla kitle odaklı ölçümleme yapmak, kanal bazlı ölçümlenen farklı verilerle hareket etmek de daha isabetli.
Yakın bir gelecekte pazarlama yatırımlarının satış ve karlılığa etkisini şimdikinden daha da kolay ölçmeye imkan tanıyacak yeni çözümlerin geliştirilmesi hiçbirimiz için sürpriz olmamalı. Özetle ölçümleme; alanındaki gelişmeleri yakın şekilde takip edip uygulamak, büyüme ve verimlilik konusunda avantajlar elde etmek isteyen tüm pazarlama profesyonelleri açısından önemini korumaya devam edecek.

Bülent Hiçsönmez
Google Gelişen Pazarlar
Marka Çözümleri Direktörü

Bu yazı, ilk kez Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.