Dijital yayıncılık standartları netleşiyor

Günümüzde dijital yayıncılık dönemi ile yeni yayıncılar ve yeni yayın tipolojileri oluştu. Bilginin paylaşıldığı ve geniş kitlelere yayılmasını sağlayan bu yeni yayıncılık dönemi bir anda bildiklerimizi değiştirdi. Gelişiminde bilgi paylaşımı özgürlüğü ile yola çıkan bu dünyada bugün yayıncı ve telif hakları korunmasının yanı sıra kullanıcı hakları da konuşulmaya başladı.

Bugün dünyada 45 yaş ve altı 1,5 milyardan fazla insanın yoğun olarak tükettiği dijital yayıncılık, Türkiye de 35 milyondan fazla kişi tarafından ve 100 dakikanın üzerinde tüketiliyor ve kolay ulaşılabilirliği ile medya kullanımında ikinci sırayı alıyor. Son günlerde net ölçülebilir yapısı ile popüler hale gelen mecranın kamuoyunu doğru bilgilendirmesi ve yönlendirmesi açısından, ilkeli yayın yapması gerektiğine inanıyoruz.

Dijital yayıncılıktaki endüstri standartlarının gelişmesini ve uygulanmasını sağlamak üzere çalışmalarına hız veren IAB’nin Türkiye kanadı bu konuyu görevleri arasına almış bulunuyor. Farklı çalışma gruplarından toplam 12 kişinin katılımı ile IAB Türkiye’nin altında oluşturduğumuz Endüstri Standartları Çalışma Kurulu, endüstrideki gelişmeleri, kabul edilir yayıncı standartlarını, reklam uygulamalarını ve dünyadaki telif hakkı uygulamalarını araştırarak Türkiye’deki yayıncılar ile paylaşmak üzere çalışıyor.

Yakın bir dönem içinde IAB-Türkiye sitesinde dijital yayıncılıktaki global reklam yayın özellikleri, kabul edilen reklam standart ve ölçüleri, reklamverenin, yayıncı raporları dışında aldığı 3 parti adserver (3PAS) uygulamalarının globalde nasıl çalıştığını anlatan rehberler yayınlıyor olacak.

Yıl içinde reklamveren, ajans ve yayıncıların ortak sorunlarını paylaşacağı çalışma gruplarını oluşturacak bu grup, standartları oluştururken tüm grupların fikrinin alınması konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Telif hakları alanında da çalışma grubumuza hukuk ile ilgili bir arkadaşımız katılacak.

Amacımız, yaptırım uygulamak değil, dünyadaki gelişmeleri ülkemizde paylaşarak dijital yayıncıların ve bu endüstriden etkilenen grupların ekonomiye katkısının büyümesini sağlamak.  Aynı zamanda okuyucu, bilirkişi ve kamusal organizasyonlardan gelebilecek uyarıları ve şikayetleri IAB Yönetim Kurulu ile paylaşıp, değerlendirip bu konularda, yayın ve reklam standartlarını oluşturacak çalışmaların önderliğini üstlenen bu grubunun sektöre olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Neslihan Şaş Mesutoğlu
IAB Endüstri Standartları Çalışma Kurulu Başkan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.