Dijital dünyada marka güvenliği

Dijitalin sunduğu imkanlarla hedef kitleyle birebir ilişki kurmak, iletişime geçmek, müşterinin nabzını tutarak strateji oluşturmak mümkün.  Dijitaldeki engin içerik dünyasında markanızı doğru alanda, temiz içerik içinde hedef kitlenize duyurma işi, hem kolay hem zor. Bunu sağlamak için 6 konuya özen göstermelisiniz:

Adserver: Gerçekleştirdiğiniz kampanyayı görüntülenme, klik sayımı ve görünürlük açısından size düzgün raporlayan ve tüm reklam türlerini düzgün olarak sunan bir sistemle çalışın.

Online Davranışsal Reklamcılık: Davranışsal reklam yapıyorsanız, kurallarına uymaya özen gösterin. Ayrıntılı bilgi almak için IAB Türkiye’yi arayın.

RTB (Eş zamanlı açık artırma yöntemiyle satın alma): RTB’de farklı satın alma şekilleri olduğunu unutmayın. İçerik hakkında bir şey bilmiyor ve sadece uygun fiyat arıyorsanız ürününüze uygun içeriklerin olduğu sitelerde çıktığınızdan emin olun. Denetimden geçen sertifikalı firmalarla çalışın.

Video Reklamı: Gerçekten istediğiniz içeriğe mi, fragmanına mı yoksa benzerlerinin de yer aldığı bir sitede yayın yapıp yapmadığınıza dikkat edin.

İş ortakları: İş ortaklarınızın IAB standartlarını uyguladığından emin olun.

İş ortağınız IAB üyesi olmasa dahi, sizler www.iabturkiye.org sitesine girerek IAB, dijital standartlar ve reklam uygulamaları hakkında bilgi edinin.

Son ve önemli bir konu ise şu: Güvenli internet dünyası reklam gelirleriyle büyür ve gelişir, özgün içerik reklam gelirleri sayesinde zenginleşir. Bu nedenle reklamlarınızın çıktığı sitelerin içeriklerinin özgün olduğundan, sitelerin genel yayıncılık ahlak ve ilkelerine uyduğundan, fikri mülkiyet haklarına saygı gösterdiğinden emin olun.

Bu reklam dünyasıyla birlikte, genel iş etiğinin oluşturulması sürecinde markanıza değer katacak ve tüketici nezdinde güven oluşturmasını sağlayacak önemli bir unsurdur.

360 medyayı kullanacağınız dijital ile etkileşimli güvenli ve başarılı kampanyalar diliyorum.

 

Neslihan Mesutoğlu
IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi, Endüstri Standartları Yürütme Kurulu Başkanı
Twitter: @mesutoglu

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ağustos 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.