Dijital ajanslar nereye kadar?

Son yıllarda pek bir moda oldu; tüm konvansiyonel işlerin bir de dijital versiyonu çıkıyor. Kendilerini dijital ajans olarak tanımlayan ‘internet ajansları’, internet konusundaki birikimleriyle uzmanlık gerektiren birçok sektörü dijitalize ettiklerini iddia ediyorlar. PR sektörü de bu akımdan nasibini aldı. Dijital ajanslar, dijital PR  hizmetlerine de talip oldu.

Artık müşterilerimizin çoğunun birer dijital ajansı var. Bu ajanslara oldukça kalabalık bir iş listesi veriliyor. Marka hakkındaki olumsuz bahislerden hemen haberimiz oluyor. Allah korusun krizlerde de hep beraber çalışıyoruz!

Herkesin kafası karışık. Aslında yapılan iş çoğunlukla izleme hizmeti, günlük bir dinleme ve raporlama servisi. Bir iletişim stratejisi, kriz yönetimi, konu ve gündem yönetimi, kurumsal iletişim, kurum içi iletişim, lider iletişimi, etkileyicilerin etkilenmesi gibi konularda özel bir yaklaşım görmek çok zor.

Buna rağmen bu dijital ajanslar kendilerini online itibar yöneticisi diye konumlayınca, hatta dijital medyaya basın bültenlerinizi biz gönderelim deyince işin tadı kaçıyor.

Hepimizin başına geliyor: Dijital medyaya gönderilecek basın bültenini dört kerede müşterisine beğendiremeyen dijital ajansın bültenlerini biz yazıyoruz, itibarın online’ı, offline’ı olur mu diye uzun uzun dil döküyoruz, zaten yıllardır yaptığımız işleri (dijital dokümanlar, bloglar, videolar, kriz yönetimi ve dijitale uyarlanmış basın bültenleri) tekrar tekrar anlatıyoruz.

Hizmet alan tarafında ve hizmet veren tarafında büyük bir karmaşa var. Batı dünyası bu karmaşayı geçti ve dijital PR’ı PR ajanslarına bıraktı. Eninde sonunda bizim de geleceğimiz yer burası.

Aslında ıskalanan durum şu: Bir PR ajansı gereken her noktada dijital araçlara da başvurur. 360 derece iletişim çalışmalarında tüm mecralar işe  göre önceliklendirilir. PR ajansı ihtiyaç duyarsa üçüncü partilerle çalışır. Burada prensip, iletişimin stratejisi, kurgusu, mesajların oluşturulması sürecinin yetkin bir PR ajansında yapılmasıdır.

Dijital dünya çok büyük bir alan ve  yapılacak çok iş var. PR ajansları -eminim çok kısa bir süre içinde- dijital PR’ı, dijital ajanslardan tümüyle alacak.

Meral Saçkan / İDA’nın ilk Kurucu Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Haziran 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.