Site icon Campaign Türkiye

Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK, genç kızları teknoloji sektöründe kariyer yapmaya teşvik eden ülke çapında bir workshop’u başlatmak için kadınlar liderliğindeki çeşitlilik programı Next Tech Girls ile ortaklık kurdu.

10 Mart’ta 20 ortaokulda gerçekleşen etkinliğe en az 800’ü kız olmak üzere 900’den fazla öğrencinin katılımı bekleniyordu. Faaliyetler, katılımcıları teknoloji alanında bir kariyer düşünmeye yönlendirmek için tasarlanmış bireysel alıştırmaları, problem çözme görevlerini ve iş birlikçi ekip projelerini kapsıyordu.

Workshop’ta Digitas’tan Gemma Daly (ürün stratejisi direktörü), Drashti Desai (kıdemli analist) ve Lauren Webster (stratejist) dahil olmak üzere reklam ve teknoloji endüstrilerinden kadınların katıldığı bir panel gerçekleşti.

Daly, Campaign’e, kadınların Birleşik Krallık’taki teknoloji iş gücünün yalnızca %26’sını oluşturduğunu söyledi ve “genel halk için ürünler geliştiriyorsanız, bu rollerin herkesi kapsayıcı olduğundan emin olmak istersiniz” yorumunda bulundu.

“Müşteri açısından bakıldığında, konu kendi markalarını oluşturmaya veya görüş ve tutumlarının ne olduğunu anlamaya geldiğinde bu nüfusa kolayca erişemiyorlar.

Müşterilerimiz, bir dijital ajans olarak bizimle tamamen benzersiz bir etkileşim kuruyor çünkü bu yaş grubuyla etkileşim kurma yeteneğine sahibiz.”

Panelistler arasında bilgisayar güvenlik hizmeti CybSafe‘te Fronter Engineer olan Amber Shand ve İngiltere hükûmetinin dijital hizmetinin hizmet tasarımcısı Amina Omar da vardı.

Atölye, 2016 yılında teknoloji işe alım ajansı Empiric tarafından başlatılan Next Tech Girls için türünün ilk örneği. İngiltere’nin teknoloji sektöründeki cinsiyet eşitsizliğini ele almak için kurulan program, çeşitli şirketler ve eğitim kurumlarıyla ortaklık kurdu. Programın ek büyük ortakları arasında Google, Atos, NBC Universal ve Sky bulunuyor.

Kuruluş İngiltere merkezli 180 ortaokulla çalıştı ve işe yerleştirmeler aracılığıyla 845 kızı teknoloji alanında kariyere yönlendirdi.

Digitas’ın Next Tech Girls ile ortaklığı, ajansın uygulamalı iş deneyimi kazanmak için ocak ayında beş kız öğrenciyi kabulüyle sonuçlandı (fotoğrafta Daly soldan dördüncü ve Next Tech Girls direktörü Emily Hall-Strutt soldan üçüncü).

Ajans, ortaklığın çeşitlilik ve kapsayıcılık ve gelecekteki gelişmelere hazır olma konusundaki odağını vurgulayacağını umuyor.

Hall-Strutt, Campaign’e şöyle konuştu: “Digitas özellikle teknoloji endüstrisinde oldukça nadir rastlandığını bildiğimiz kadınları çok iyi temsil ediyor. Klişe düşünceleri yıkmamıza ve kadınların bunu yapabileceğini, bu alanda lider olabileceğini gösterme mesajını iletmemize gerçekten yardımcı oluyor.”

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version