Didem Arslan: Turnuvaları takip edenler, basketbol izleyicisini geçti

Espor, sürdürülebilir gelir kaynaklarını henüz yeni buluyor ancak ulaşılan rakamlar ve sahip olduğu potansiyel dikkatleri çekiyor. Sektör, fiziksel sporlardan çok dijital oyunlarla yetişen gençlerin öncülüğünde her geçen yıl büyüyor. Esporun 2024 yılında Olimpiyat Oyunları arasında yer alabileceği öngörülüyor. 2020 tahminlerine göre de bu sektörün toplam gelirlerinin 1.5 milyar doların üzerine çıkacağı düşünülüyor.

Yapı Kredi Marka Müdürü Didem Arslan: “Esporun 2024 yılında Olimpiyat Oyunları arasında yer alabileceği öngörülüyor. 2020 tahminlerine göre de bu sektörün toplam gelirlerinin 1.5 milyar doların üzerine çıkacağı düşünülüyor.”

 

Önümüzdeki dönemde büyük medya kuruluşlarının daha fazla bu alanla ilgilenmeleri, tıpkı futbol ya da basketbolda olduğu gibi farklı sektörlerden markaların sporculara sponsor olması, reklam gelirleri ile birlikte sektörün katlanarak büyümesi bekleniyor. Dünyada espor üzerine federasyonlar kuruluyor, üniversiteler oyunculara burslar tanıyor, büyük spor kulüpleri espor takımlarına sponsor oluyor. En fazla oyuncuya sahip oyunlar üzerine düzenlenen turnuvalarda, dünyanın en önemli spor etkinliklerinde ulaşılan izleyici sayısına ulaşılıyor. Ülkemizde de sektör, dünyadakine benzer şekilde gelişim gösteriyor. Tüm bu sebeplerden ötürü kurumların bu alana ilgisi her geçen sene artıyor.

Yapı Kredi olarak ülkemizin Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’ne sponsor olan ilk ve tek markasıyız. Dijital oyunlar ve esporun gelişimini de çok yakından takip ediyoruz. Bu alanda ilk çalışmamızı 2016 yılında gerçekleştirdik. Play Van adını verdiğimiz Türkiye’nin ilk mobil oyun aracı ile oyuncuları, sosyal medya fenomenleriyle bir araya getirdik. Oyuncular ve fenomenlerin karşılıklı oynadıkları oyunları online olarak yayınladık ve 8.7 milyon organik erişime, 1.3 milyon organik etkileşime ulaştık. Çalışma sonucu elde ettiğimiz bu rakamlar, dijital oyunlar konusunda daha fazlasını hayata geçirmek adına bize motivasyon sağladı.

Gençlik platformumuz Yapı Kredi Play ile genç kitlelere ulaşma hedefimiz ve Türkiye’nin dijital bankası olma iddiamız esporda kesişiyor. Bu doğrultuda da   geçtiğimiz günlerde Yapı Kredi Play E-Spor Arena Oyun ve Dijital Yaşam Festivali’ni düzenleyerek bu alandaki çalışmalarımızda en büyük adımımızı attık. Bu festivalimizi 10-11 Mart tarihlerinde iki gün boyunca 2.700 kişi ziyaret etti. League of Legends (LoL) ve Player Unknown’s Battlegrounds (PUBG) oyunlarının turnuvaları oldu. Turnuvaların ön eleme aşamasına yüzlerce takım katıldı.

Turnuvaların yanı sıra festivalde oyunseverler hayranı oldukları oyuncu, yayıncı, fenomen ve cosplayerlar ile tanışma imkanı yakaladılar. En yeni oyunları ve oyun teknolojilerini deneyimlediler. Festival, spor camiasından ve dijital dünyadan pek çok ünlü ismi bir araya getirdi. Bizim için en önemlisi ise katılımcıların büyük heyecanı ve ilgisiyle karşılaşmak oldu. Ülkemizdeki gençlerin bu alana duydukları ilgi heyecan vericiydi. Yapı Kredi Play E-Spor Arena Oyun ve Dijital Yaşam Festivali hedef kitlemize ulaşmamıza yardımcı olurken, espora yönelik çalışmalarımızda bize motivasyon sağladı. Bu alanı destekleyecek faaliyetlerimize önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

Oyuncuların çok büyük bir bölümü gençlerden oluşuyor. Tüm dünyada olduğu gibi League of Legends ve PUBG en fazla oyuncuya sahip oyunlar olarak dikkat çekiyor. Ülkemizde, turnuvaları yerinde ve online olarak takip eden seyircilerin sayısı, basketbol maçlarını izleyenlerin sayısını geçmiş durumda.

Türk takımları giderek gelişiyor, yurt dışındaki turnuvalarda da başarı sağlayanlarla karşılaşıyoruz.

NewZoo Reports’un 2016 yılı ilk yarı raporuna göre espor, Türkiye’de toplamda 25 milyon insanın farkında olduğu, 10 milyon insanın ise izlediği bir endüstri. Yani sanal başlayan ancak sanal devam etmeyen bir dünyadan bahsediyoruz. Bu dünyada sporcuların döktüğü ter, maçları izlerken yaşadıkları heyecan, oyun karakterleri, görkemli sahneler, kolaylıkla dahil olabileceğiniz gerçek deneyimler. Bu alanda çok büyük bir potansiyelimiz var. Oyunculara ve takımlara gelecek yeni sponsorluklarla, esporda çok daha sözü geçen bir ülke olacağımızı düşünüyoruz.

Türkiye’de oyun endüstrisi henüz gelişmekte olan bir alan. Buna rağmen bugüne kadar başarı kazanan oyunlar çıkaran şirketler oldu. Öyle ki sağladıkları itibar sonucunda yurt dışı kaynaklı yatırımlar aldılar.

Oyun geliştirme konusunda çok kaliteli bir insan kaynağına sahibiz. Bu noktada önemli olan firmalarımızın doğru kaynağa ulaşabilmeleri. Dijital oyunlar ve esporun yükselişi, oyun sektörünü yatırımcılar için çok daha cazip hale getirmiş durumda. Bugün daha fazla yatırımcının bu alana yatırım yaptığını görüyoruz. Şirketlerimiz kalifiye insan kaynaklarını ellerinde tutabilirse ve doğru yatırımı alabilirlerse çok yakın bir gelecekte küresel ölçekte yarışan oyun üreticilerimizin olacağına inanıyoruz.

Ülkemizde espor artık daha fazla biliniyor, profesyonel oyuncu sayısı her geçen gün artıyor. Bu trendin yakın gelecekte devam edeceğini düşünüyoruz. 2018’de daha fazla markanın espora ilgisi ile sektörün büyüyeceğini düşünüyoruz. Yapı Kredi olarak da bu alanı dikkatle takip etmeye ve Yapı Kredi Play E-Spor Arena Oyun ve Dijital Yaşam Festivali gibi sektörü bir araya getiren etkinlikler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

 

Bu röportaj ilk olarak Campaign Türkiye 76. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.