Derya Matraş: Marka iletişiminin geleceği

Geçen yıl, atılan ilk SMS’in 25. yıl dönümünü kutladık. Mühendis Neil Papworth’ün 1992’de gönderdiği ilk kısa mesajda “Mutlu Noeller” yazıyordu. Papworth bilgisayardan gönderdiği bu mesajına ne yazık ki yanıt alamadı çünkü o dönem cep telefonları SMS gönderemiyor, sadece alabiliyordu.

Yalnızca çeyrek asırda teknolojinin geldiği nokta ortada… Geride kalan yıllarda insanlar arası “iletişim” adeta kabuk değiştirdi. Cep telefonları ile bugün belki de en az yaptığımız şey konuşmak. Telefonlarımız “akıllı”, bağlantılarımız “hiper hızlı” oldu. Aynı anda istediğimiz kadar kişiyle sohbet edebiliyor; fotoğraf, video, ne istersek paylaşabiliyoruz. Artık anlık iletişim çağındayız. 400 milyon insanın sesli ve görüntülü konuşma özelliğini kullandığı Messenger’da her ay 17 milyardan fazla fotoğraf paylaşılıyor. WhatsApp’ta ise her gün 4,5 milyar fotoğraf ve 1 milyar video paylaşılıyor.

Telefonların aranma melodilerini giderek daha az duymaya başladık. Daha çok duymaya ve görmeye başladığımız şey ise mesajlaşma uygulamalarının uyarıları… İnsanların birincil haberleşme yolu artık mesajlaşma. Nitekim tüketiciler arkadaşlarıyla yaşadıkları bu deneyimi artık markalardan da bekliyor. Bugün çağrı merkezlerinin yerini mesajlaşma uygulamaları ve hatta botlar almaya başladı. Messenger’da her ay insanlar ve işletmeler arasında 8 milyar mesaj gönderiliyor. Her ay 150 milyondan fazla insan, Instagram Direct üzerinden bir işletmeyle iletişime geçiyor.

Tüm bu verilere bakarak mesajlaşmanın giderek daha da trend olacağını ve hatta iletişimin geleceğini oluşturacağını söylemek mümkün. Bu yüzden önümüzdeki süreçte insanlara ulaşmak ve tüketici yolculuğunu kolaylaştırmak için markaların da mesajlaşma uygulamalarından daha fazla yararlanmaları gerekecek gibi görünüyor.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 80. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.