Derya Martaş: Sohbetin gerisinde kalmayın

Mobilin özellikle son yıllarda satın alma kararlarımızı önemli ölçüde etkilediğinden sıkça bahsediyoruz. Ancak çok fazla değinmediğimiz önemli bir konu daha var: mobildeki davranışlarımız da sabit değil; mobilin sunduğu fırsatlar çeşitlendikçe biz de yeni alışkanlıklar kazanıyoruz.

Bizim son dönemde gözlemlediğimiz yeni mobil alışkanlıkların başında Instagram gibi video ve fotoğraf paylaşım platformlarının topluluk oluşturma üzerindeki artan etkisi geliyor. Bu eğilim, bazı formatların mobilde daha çok tercih edilmesiyle de kendini gösteriyor. Örneğin yaptığımız araştırmalarda insanlar, mobilde gördükleri bir videonun onlarda televizyondan daha güçlü duygular uyandırabileceğini ve artık yeni ürün ve markaları mobilde izledikleri videolar ile keşfettiklerini söylüyorlar. Mobil video, farklı kitlelere ulaşmanın en güçlü ve yaygın yöntemi olma yolunda hızla ilerliyor.

Gerçek kişilerden oluşan anlamlı toplulukların popülaritesi, insanların satın alma kararı verirken giderek daha fazla topluluklarına yönelmesine de sebep oluyor. Güzellik ve moda gibi konularda bunu zaten gözlemliyorduk ancak artık insanlar daha ciddi satın alma kararlarında da topluluklarına danışmaya başladılar. Kanada’da yaptığımız bir araştırmada otomobil almayı düşünen katılımcılardan neredeyse yarısı, almayı düşündükleri araçla ilgili fikir almak için Facebook’taki arkadaşlarına yöneldiklerini söylediler.

Mobilin satın alma davranışları üzerindeki etkisinin önemi konusunda artık hemfikiriz. Markalar için bundan sonra yapılması gereken ise değişen davranışları dikkatle izlemek ve sohbetin gerisinde kalmamak için stratejileri sürekli olarak gözden geçirmek.

 

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 76. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.