Deniz görmemiş 350 çocuk 23 Nisan’da denizle tanıştı

Denizlerle çevrili, içinden deniz geçen İstanbul’da 200 binin üzerinde denizi hiç görmemiş çocuğun yaşadığı tahmin ediliyor. 23 Nisan’da DenizTemiz Derneği/ TURMEPA‘nın, “Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle, bu yıl 8. kez düzenlenen TURMEPA çocuk şenliği, İDO ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirildi ve deniz görmemiş İstanbul çocukları Marmara Denizi’yle tanıştırıldı.

Bağcılar, Sultanbeyli ve Kartal’da yaşayan ve bu ilçelerde okullara giden ilköğretim öğrencilerini, her sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi. Çocukların etkinlik alanlarına taşınmasını City Turizm ve Yalova Belediyesi üstlendi; BTA kumanya desteği sağladı.

Projenin bu yılki teması “Marmara Denizi’mizi Tanıyalım ve Koruyalım” oldu. Bu sene İstanbul – Yalova rotasında tüm gün süren etkinliğe katılan çocuklar Yalova Kâğıt Müzesi’nde etkinlikler yaptı ve Yürüyen Köşk’ü gezdi.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, “Bu çok özel ve anlamlı etkinliğin bu yıl sekizincisini düzenlemekten övünç duyan TURMEPA, yine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliğiyle bu yılki etkinlikle birlikte 11.500’e yakın çocuğu denizle buluşturmuş oldu; ama daha İstanbul’da on binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor.  Bunu söylemekten hep çok gurur duydum; bizim etkinliklerimizle birlikte çocuklarımız çevresine ve dolayısıyla geleceğine sahip çıkmayı öğreniyor. Ayrıca bizlerden desteklerini esirgemeyen ve bizimle beraber, bu günü çocuklara gerçek bir bayram hediyesine dönüştürmek için özveriyle çalışan başta İDO olmak üzere City Turizm, Yalova Belediyesi ve BTA’ya da teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu mavi gezide 70’e yakın TURMEPA Gönüllüsü abi ve ablaları, çocuklara çevrelerine ve geleceklerine sahip çıkmanın önemini anlattı ve rehberlik etti. Düzenlenen eğitimlerde gönüllüler çocuklara Marmara Denizi’nin önemini anlatırken, çocuklar abi ve ablarıyla eğlenceli oyunlar oynayarak bilgilerini pekiştirdi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.