artwork

Deneyim ticaretine evrilecek

1 sene önce

0

2020 yılında pandeminin başlamasıyla, e-ticarette ciddi bir gelişim oldu. Bizler eve kapandıkça ticaret daha da genişledi ve açıldı. Bu durum; yeni sektörler, yeni iş alanları ve yeni bakış açıları getirdi. Hiçbir zaman işini e-ticaretle yapmayı düşünmeyen işletmeler de, iş yapma modellerini buna göre değiştirdi. Bu ivme sayesinde ülkemizde e-ticaret yapan firma sayısı, son 2 yılda %60’ların üzerinde değişti. Bugünün dünyasında artık 450 bine yaklaşan ve e-ticaret yaptığı bilinen işletme istatistiklerine sahibiz. Üstelik bu işletmeler, normal şartlarda ve klasik ticaret yöntemlerinde büyük adımlar atmaya cesaret edemeyen ama e-ticaret tarafıyla çok büyük cirolar ve işler yapabilen farklı farklı segmentlerdeki işletmeler oldu. Burada e-ticaretin bir sektör değil, sektörler üstü bir kavram olduğunu düşünüyoruz ve bakış açımızı bu odakta yönlendiriyoruz.

E-ticaret yüksek bir ivme ile yoluna devam edecek 

E-ticaretin Türkiye’de ve dünyada geleceğinin çok parlak olacağını düşünüyoruz. Yani e-ticaret; elektronik ticaret, yeni reklam modelleri, yeni iş yapma şekilleri, yeni ticaret anlayışlarının yanı sıra, yeni ticaret mecralarını da oluşturuyor. Dolayısıyla bu mecralar, artık e-ticaret kavramını, bizce deneyimin ticaretine çevirecek ve yepyeni ticari faaliyetler ortaya çıkacaktır. İnsanlar bugün mal ve hizmet satın alıyor, nitekim yarın buralarda daha farklı deneyimleri de satın almak üzere, bambaşka bir dünya gelecektir. Şu an oyun dünyası da, fintech dünyası da, klasik ticaret dünyası da, ödeme sistemleri altyapısı da, globaldeki aracılar ve tüm yapılar buna hizmet ediyor. Türkiye ve dünyada e-ticaret yüksek bir ivmeyle yukarıya çıkarak yoluna devam edecektir. Dünyanın bu konfor alanına ve satın alma modeline uyum sağladığını düşünüyoruz.

E-ticaretin bütün ihtiyaçlarına yönelik uçtan uca çözüm sağlıyoruz

Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. olarak, e-ticaretin başından sonuna kadar ihtiyaç kalemlerinin farkındayız. Çok uzun yıllardır ticari iş yazılımları üzerine geliştirdiğimiz deneyim setlerimize, e-ticaretle ilgili ihtiyaç setlerini de ekledik. Bu anlamda satın almadan stok yönetimine, ithalat-ihracattan faturalaşmaya kadar uçtan uca e-ticaretin bütün ihtiyaçlarıyla ilgili uzun yıllardır müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bunların yanı sıra, yeni nesil e-ticaret anlayışının desteklendiği pazar yeri entegrasyonları, mecra entegrasyonları, data analizleri, fark analizleri, e-ticaret yapanların sektördeki ihtiyaçları ile ilgili takipler, bu hizmeti sağlayanlar ve bu hizmeti e-ticaret altyapısı için ihtiyaç duyulan analiz ve raporlamalar konularında Uyumsoft olarak yeni çözümlerle 2022 yılına girdik. Bunlar üzerinde, uluslararası çalışmalar ve globalde açılımlar sağlayacak yeni iş birlikleriyle yolumuza devam ediyoruz.

1 milyon TL üzerinde kazanan e-ticaret firmaları, e-faturaya geçiyor 

Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. olarak bizler, e-ticaret yazılımları konseptinin etrafında ve ticari iş yazılımları konusunda çalışmalar yaparken, diğer taraftan da özel entegratörlük kimliğimizle sektörün nabzını tutuyoruz. Bilindiği üzere bu yıl, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 509 sayılı Tebliğ’de değişiklik yaparak, 1 milyon TL üzerinde kazanan tüm e-ticaret firmalarının, 1 Temmuz itibarıyla elektronik olarak faturalaşma konusunda yeni bir regülasyon yayınladı. Bu regülasyonla birlikte artık e-ticarette faturalaşma, devlet eliyle güvenli bir şekilde ve yetkili süreçlerle izlenebilir hale geliyor. Biz de bu anlamda özel entegratörlük kapsamında, bu hizmetlerin 7/24 destekle sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, e-fatura tarafında güvenli saklamanın yapılması ve güncel mevzuatları takip edebilir şekilde, son kullanıcısı olan mükelleflerin konforunu artırmak ve onları korumak için tüm çalışmaları yapıyoruz.

Özlem İkiz Arın

Uyumsoft Genel Müdürü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.