artwork

Deloitte’ten Royal Opera House sponsorluğu

2 sene önce

0

The UK Sponsorship Awards’da yayınlanan haber, Deloitte’in gerçekleştirdiği başarılı sponsorluklar arasında bulunan Royal Opera House ile ilgili detayları ve ulaşmak istedikleri hedefleri aktarıyor.

Deloitte geçmişte çeşitli kuruluşlarla başarılı iş birlikleri gerçekleştirmişti, bunların arasında öne çıkanlar ise Victoria & Albert Müzesi ve Ulusal Portre Galerisi oldu. Bu sponsorlukların odak noktası öncelikle sergilerdi ve bunların sonucu olarak, marka yaşam döngüsünde daha büyük, daha cesur bir hamle yapmak için doğru zamanın geldiğini hissettiler.

İnovasyon arzusu ile hareket eden marka, gençlere odaklanmak ve markayla ilgili oluşmuş ön yargılara meydan okumayı amaçlıyor. Sanata uzun vadeli bir bağlılıkları var; kendi alanlarında olduğu kadar toplumda da lider olmanın onlar için önemli olduğunu hissettiriyorlar. Sponsor olmak için kendileri gibi istekli olan; çalışanlarını, müşterilerini ve toplumu sanata dahil edebilecek, aynı zamanda Deloitte ve sanat algıları üzerinde kalıcı bir etki yaratabilecek bir organizasyon bulma arayışındaydılar.

Royal Opera House mükemmel bir çözüm olduğunu kanıtladı: Markaların karşılaştığı benzer zorluklarla (bazıları tarafından seçkin, ayrıcalıklı, “sıkıcı” olarak algılanma) karşı karşıya idi ve daha yaratıcı, öncü performanslar sergilemeye hazırdı ancak fon konusunda sıkıntı vardı. Her iki kuruluş da daha genç, daha geniş ve çeşitlilik arz eden bir kitleye hitap etmek istedi. 

2007’de Royal Opera House ile beş yıllık bir ortaklığa giren marka, yıllık çağdaş sanatlar festivali Deloitte Ignite’ı yaratarak sponsorluğu başlattı. Zamanlama mükemmeldi – London 2012’nin resmi profesyonel hizmet sağlayıcısı olarak, Deloitte Ignite’ın Kültür Olimpiyatları’na entegre edilebileceğini fark ettiler.

Söz konusu sponsorluk ile “normalde bir profesyonel hizmet firmasından beklenmeyen” bir şekilde iş birliği yaparak ‘yenilikçi’ adımlarıyla konumlarını güçlendirdiler. Deloitte Ignite, İngiltere’nin önde gelen sanat ve kültür mekanlarından birinin sıra dışı, modern ve yaratıcı bir şekilde sergilenmesini sağlayan yeni bir konsept olacak.

Bu sponsorluk ile Deloitte neyi amaçladı? 

  • Halkın algılarında değişim yaratma: Her iki organizasyonun da yenilikçi, girişimci ve dinamik olduğu imajının altını çizmek ve daha fazla genci Royal Opera House’a çekmek.
  • Geliştirilmiş marka konumlandırma: Ortaklık kurarak her iki kuruluşun kendi alanlarında lider konumunun gücünü göstermek ve sanat sponsorluğunu en üst düzeye çıkarmak için farklı bölgelerden de bilinirlik kazanmak.
  •  İnovasyon ile itibar kazanma: Her iki organizasyonun da yaratıcılık konusundaki itibarını güçlendirmek.
  • Toplumda itibarı artırmak ve Deloitte Ignite’ı London 2012 ile uyumlu hale getirmek.
  • İlişki kurmak için benzersiz fırsatlar: Opera House’u alışılmadık bir eğlence ve network oluşturma mekanı olarak kullanarak Deloitte’in daha geniş müşteri tabanındaki itibarını artırmak.
  • Şirket içi katılım: Deloitte çalışanlarını sponsorluk ve faydalarını paylaşma konusunda heyecanlandırmak. 

Deloitte Ignite 2008, 2009 ve 2010 yıllarında sırasıyla Wayne McGregor, Time Out ve Joanna McGregor’ın küratörlüğünde gerçekleştirildi.

Kaynak: The UK Sponsorship Awards

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.