artwork

Değişimi ancak beraber gerçekleştirebiliriz

7 ay önce

0

Reklam ve pazarlama sektörünün merkezinde her zaman insan var. Teknoloji her ne kadar sektörümüz özelinde kişilerin iş gücünü belli noktalarda hafifletiyor olsa da, iletişimci olmanın gerçeğini hiçbir zaman değiştirmiyor. Sektörümüz “oyuncularıyla” var oluyor ve olmaya da devam edecek.

Tam da bu nedenle, son zamanlarda en çok konuştuğumuz konu insan kaynağı problemi. Bu problemi tabii ki çok yönlü değerlendirmek zorundayız: Reklamveren, ajans ve mecra üçgeninde reklam ve pazarlama sektörü çalışanlarının nasıl var olduğunu, ülke ve sektör çalışma koşullarının yarattığı etkileri, yeni neslin ihtiyaçlarını ve bizlerin – sektör yöneticileri olarak – neler yapabileceğini sorgulamalıyız, tüm partileri dinlemeliyiz ve değişimi tüm oyuncularla beraber gerçekleştirmeliyiz.

Daha doğrusu, değişimi ancak beraber olursak gerçekleştirebileceğiz…

İnsan kaynağı problemi yalnızca Türkiye’nin veya sektörümüzün problemi de değil. Dünyada birçok farklı sektörde çalışanların iş koşullarından memnuniyetsizliğini dile getirdiğini, birçok yöneticinin de yetenekli iş gücü eksikliğini vurguladığını görüyoruz. “Tech Inclusivity & Diversity Report*”a göre teknoloji çalışanlarının %52’si anksiyete ile baş etmeye çalışıyor. Teknoloji sektöründeki her 5 çalışandan 2’si tükenmiş hissediyor, çalışanların %42’si 6 ay içinde çalıştığı işi bırakmayı düşünüyor**. WFA’in (World Federation of Advertisers) reklamveren, ajans ve yayıncılarla gerçekleştirdiği “The State of Global Media Industry” raporuna*** göre, katılımcıların %77’si yetenekli iş gücü bulamadıklarını belirtiyor.

Tabii ki ana konumuz, bu gerçeklik karşısında atılacak adımların belirlenmesi, daha da önemlisi gerçekleştirilmesi olmalı. Öncelik, bu sıkıntıları datalaştırmak. Çözüm getirebilmek için doğru tanımlamamız, doğru tanımlamak için de datayı görmemiz gerekiyor. Reklamcılar Derneği olarak bu konuda çalışıyoruz. Data dediğimizde hemen herkesin aklında önce numerik değerler beliriyor olabilir. Tabii ki sayılara güvenmek zorundayız.

Eş zamanlı olarak da, sektörü dinlemeye hazırız. Reklamcılar Derneği olarak bu sene, reklam sektöründeki çalışan memnuniyetsizliklerini fark etmek ve bu konu hakkında konuşacağımız platformlar yaratmak gerektiğini biliyoruz, aksiyon almaya hazırız.

En yakın zamanda Dernek’te açık kapı buluşmaları gerçekleştireceğiz. Kapımız herkese açık, gelin buluşalım, konuşalım, neler yapabileceğimize beraber bakalım.

Değişim ancak birlik olduğumuzda mümkün!

 

Reklamcılar Derneği

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.