‘Değişim’ ama laf olsun diye değil!

ABD’nin uzun yıllardır en çok satan gazetesi konumundaki 30 yıllık USA Today (şu an WSJ’nin ardından ikincilikte), yeni okur kuşağının beklentilerini karşılayabilecek bir yapılanma başlattı. Yeni logosu, dijital çağa uyumlu yeni sayfa düzeni, yenilenen web site tasarımı ve yenilenmiş mobil/tablet uygulamaları ile “görsel haber aktarımını” en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

USA Today, genelde orta eğitimli ve taşralı Amerikalılara hitap eden popüler bir gazete. İnternetin olmadığı yıllarda kolej ligi futbol ve basket maçlarının tam sayfa sonuçları, şahane grafiklerle sunulan hava durumu sayfası ile tanındı. 1990’ların başında tiraj 3 milyona, erişim de 5 milyon kişiye çıktı. Tiraj bugün 1,5 milyon seviyesine kadar geriledi. Üstelik bu rakamın yarıdan fazlası otel, havaalanı gibi yerlere bırakılan anlaşmalı ücretsiz gazeteler. Buna karşın çok daha prestijli bir kitleye hitap eden ciddi gazete WSJ’nin hormonsuz satışı 2 milyonun üzerinde. Uzun lafın kısası USA Today’in bu değişimi biraz da mecburiyetten. Bu çağda (ABD’de mobil iletişimde 4G dönemi başladı) kimse detaylı hava durumu görmek ya da bir gece önce oynanan maç sonuçlarına bakmak için 1 dolar verip gazete almıyor. Peki USA Today neler yapacak?

Gazetenin yönetim kurulu başkanlığına Marketwatch sitesinin kurucusu Larry Kramer atandı. Bu atama ile “Digital first”, yani “öncelik dijitalde” yaklaşımı benimsendi.

Artık sadece gazete değil, tüm mecralarda yayın yapan bir medya şirketi olarak konumlanacak.

İnternet ve diğer mobil platformlarda sıcak habere ağırlık veriliyor.

Gazetenin tüm departmanlarında eleman azaltılırken, mobil/internet için hareketli infografik ve görsel ekibinin personel sayısı iki katına çıkartıldı.

Markalaşmış yazarlarla etkinlik artırılıyor. İlk transfer Guardian’ın medya uzmanı ünlü köşe yazarı Michael Wolff.

Tüm bu adımların yanında en önemli değişim yeni logo. Şirkete göre, “ulusun nabzını” yansıtacak şekilde hazırlanan yeni logo, değişimi simgeliyor. Eski logodan farklı olarak mavi yerine beyaz zemine alınan yeni logonun boş bırakılan sağ tarafına reklam da alınacak…

Levent Ertem
Campaign Türkiye Yayın Danışmanı

[email protected]

[arrowlist]

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ekim sayısında yayınlanmıştır.

[/arrowlist]

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.