Site icon Campaign Türkiye

Değişen tüketici içgörüleri ve trendler

Bu yılın dijital pazarlama stratejilerini belirleyecek temel bileşenler arasında mobil deneyim, online video, dijital dönüşüm, iş ortaklıkları, chatbot’lar ve omni-channel kavramları öne çıkarken, markalar açısından başarının anahtarı niteliğindeki tüketici içgörülerini iyi okumak da önemini artırmaya devam ediyor.

Peki aramalar tarafında geçtiğimiz yıl öne çıkan ve bu yıl da etkisini hissettirecek başlıca tüketici içgörüleri hangileri?

Mobil teknoloji sayesinde alışveriş belli zaman ve mekanlarla kısıtlı olmaktan çıkmış durumda. Google/Ipsos tarafından ABD’de yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %84’ü alışveriş yaparken belirli dönemleri beklemiyor.

Tüketiciler bir konuda arama yaparken doğal kişisel dil ve ifadeleri daha fazla tercih ediyor. Örneğin “Emeklilikle ilgili yasal düzenlemeler” yerine “ne zaman emekli olabilirim?” gibi bir soru daha fazla kullanılıyor. Dolayısıyla markaların tüketicilerin başvurabilecekleri doğal arama ifadelerini dikkate almasında fayda var.

Günümüz tüketicisi ihtiyaç duyduğu şeyleri en kısa sürede ve yakınlarında bulmak istiyor. “Yakınımda ara” ve türevlerini içeren aramalar, son bir yılda beş kat artış gösterdi. Benzeri ifadelerdeki artışı görmek, pazarlamacılar açısından önemli. Yine mobil aramalarda “şimdi”, “yakınımda”, “açık” ifadelerini içeren aramaların %200 arttığı görülüyor.

İstedikleri şeylerin kendilerine uygun fiyat aralığının dışında olması halinde tüketiciler benzerlik aramaları yapıyor. Yani alamadığımız ürünlerin yerine benzerlerini arıyoruz. Mobilde “benzeri, benzeyen, gibi, görünümlü” ifadeleriyle yapılan aramalardaki %60 artış da önemli bir veri.

Elbette arama hizmetini sadece bir şeyler satın almak için kullanmıyoruz. Tatil ve konaklamadan, öğle yemeğini nerede yiyeceğimize kadar birçok alanda başkalarının tercih ve deneyimlerini öğrenmek için de arama yapıyoruz. Bir anlamda arama, deneyimin ta kendisi haline geliyor…

Markalar için başarının yolu 2019’da da tüketici içgörülerini yakından takip etmekten geçecek.

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 85. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version