Değişen oyunun kuralları

Dünya ekonomisinde 2009’dan bu yana süregelen ekonomik yavaşlama ve bunun aşılmasına ilişkin alınan birçok parasal ve yapısal önlemin alındığını görüyoruz. Büyümenin durması ve süregelen korku herkesi olumsuz yönde etkiliyor.
Hemen burada 19. yy başlarında yaşanan endüstriyel devrimde, el dokumacığılı ile uğraşan işçilerin var olan endüstri devriminin beraberinde getirdiği tekstil makinelerini kırarak işsiz kalma korkusunu örnek gösterebilirim. Aslında burada görülen en büyük motivasyon, değişime karşı gösterilen direnç.
Her değişim beraberinde evrim ve fırsatlar getirmekte. Bu evrim sonrasında bir daha eski şartlar, imkanlar, ekonomik koşullar hatta iş yapma imkanları geri gelmeyebiliyor.
Buna ayak uydurmak, çizginin dışında hayaller kurmak ve bunları hayata geçirmek birçok açıdan avantaj kazandırıp hızlı adımlarla öne çıkmayı sağlayabiliyor.
Günümüzde ise internetin hızlı gelişimi, ulaşılmasının kolay ve ucuz olması, sosyal medyanın trend olması, iş dünyasında ciddi değişikliklere yol açmakta.
Dünyada da proje grupları arasında oluşturulan iş birliktelikleri göze çarpmakta.
Son zamanlarda, sektörümüzde de farklı projelerde çeşitli ittifaklar ortaya çıkmakta, güçlü yanlarını ortaya koyan ajanslar, bir araya gelerek yarattıkları projeleri hayata geçirmekte.
Bu da bizim son zamanlarda piyasalarda gördüğümüz bir evrim. Eğer bu değişime ayak diremezseniz siz de bu dönemde meydana gelen değişimin bir parçası olabilme imkanına sahip olacaksınız demektir.
Zamanla her şeyin nasıl değiştiğini daha rahat görme imkanımız olacaktır ancak ortada var olan şartların meydana getirdiği değişimin de farkında olmamız gerekiyor diye düşünüyorum.
Her yeni dönem, beraberinde yeni oyun biçimlerini ve oyuncuları getirecektir.
Önemli olan oyunun içinde kalabilmektir.

İlker AKAR
DPİD Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı, ilk kez Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.