Değişen iletişim dünyası ve açıkhava

Açıkhava en eski mecra. Değişen, gelişen reklamcılıkla birlikte açıkhava sürekli yenilenerek bugün vazgeçilmez bir mecra haline geldi. Geleceğin dijital iletişim dünyasının dijitalle birlikte en etkili mecrasından biri açıkhava. Gelecekte bu olgu giderek çok daha güçlü bir biçimde ortaya çıkacak.

Açıkhava ile dijitalin sağladığı olanaklardan yararlanarak ne denli etkili işler yapılabildiğinin örneklerini görmeye başladık. British Airways’in Cannes’da Grand Prix alan çalışması en bilinen örneği. Son derece sofistike bir çalışmayla yaratılmış, teknolojiden üst düzeyde yararlanan çok etkili bir reklamdı. BA çalışmasında yaratıcı fikrin teknoloji ile birleştiğinde ne denli çarpıcı bir reklam yarattığını gördük. Öte yandan teknolojinin yanı sıra son derece yalın ama açıkhavanın dilini iyi konuşan,  etkili çalışmalar da görüyoruz açıkhavada. Apple’ın Cannes’da Grand Prix kazandığı “iPhone ile çekildi” kampanyası bu konudaki en başarılı örnek. Devasa bir görsel son derece kısa bir mesaj. 

Bu örnekler açıkhavanın sağladığı olanaklar doğru okunduğunda ortaya çıkan başarılı işler.

Öte yandan yine dijital olanaklar sayesinde açıkhavada yaygınlaşacağını düşündüğümüz programatik çalışmaları da hatırlamalıyız. Veriye dayalı, hedef kitleye özel, seçilmiş lokasyonlarda yürütülen programatik planlamalar markaların çok başarılı kampanyalar yapmasına olanak sağlıyor. Açıkhavanın dijitalleşmesi sayesinde oluşan bu olanaklara bir de yapılan çalışmanın sonuçlarını ölçebilme katkısını eklediğimizde açıkhavanın geldiği noktayı daha iyi görebiliyoruz. 

Açıkhava mecrasının geleceğinin dijitalde olduğu ortada. Ancak dijital açıkhava ünitelerinin ilk yatırım bütçelerinin yüksekliği bu gelişmenin yeterince hızlı olmasını engelleyen bir gerçek. Yine de İngiltere gibi açıkhavanın yoğun kullanıldığı ülkelerde dijital açıkhavanın payının %30’ların üzerine çıktığını görüyoruz.

Ölçümlenen, yapılan yatırımın dönüşünün hesaplanabildiği açıkhava kampanyalarıyla, reklamverenin yaptığı yatırımın dönüşünü görebilmesi dünyada ve Türkiye’de açıkhavanın son dönemdeki yükselişini açıklayan bir etken. Açıkhavanın yükselişi sürecek.

Ayhan Tezcan  

ARVAK Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye 83. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.