artwork

Daima genç: Reklamcılıkta yaş ayrımcılığıyla mücadele

5 sene önce

0

10 Mayıs’ta New York City’de gerçekleştirilen The One Club Creative Summit’te reklam sektörünün önde gelen isimleri yaş ayrımcılığı üzerine bir panelde konuştu. “Daima genç: Reklamcılıkta yaş ayrımcılığıyla mücadele” isimli panelde konuşan profesyoneller, farklı nesillerin güçlü yanlarını masaya yatırdı.

The One Club Creative Summit panelinde “Reklamcılıkta yaş ayrımcılığıyla mücadele” konusu tartışıldı.

Panele 360i Grup Kreatif Direktörü Piper Hickman, şu anda serbest çalışan TBWA’in eski yönetici kreatif direktörü Trish Schmitt, Kay & Black Talent Management’ın eş CEO’su Hillary Black ve Gyro Yönetici Kreatif Direktörü Kash Sree katıldı.

Teknoloji söz konusu olduğunda reklam dünyasına yeni katılmış gençler daha önde ancak eski reklamcılar hikaye anlatıcılığı konusunda çok daha etkililer. Panelistler, bu iki gücün bir araya getirildiği zaman hem reklam ve pazarlama iletişimi alanında harikalar yaratacağını hem de yaş ayrımcılıyla mücadelede fayda sağlayacağını öne sürüyorlar.

Hepimiz aynı hızla yaşlanıyoruz

360i Grup Kreatif Direktörü Piper Hickman, “Yaşlanma hepimizin başına aynı süratte gelen bir şey, insanların bu nedenle ayrımcılığa uğraması bana tuhaf geliyor. İş yerinde en sevdiğim şeylerden biri 30 yaşındaki gencin ‘Bugün iyi görünmüyorum’ demesi. Aslında bundan sonra hiç bu kadar iyi görünmeyeceksin, bunu korumaya bak” yorumunda bulunuyor.

Yedi yıl serbest çalıştıktan sonra dijital odaklı Dentsu Aegis Network’e giren Hickman, yeni teknolojiler gibi konularda geride kalmaktan endişe duyduğunu ve bu alanlarda araştırma yapmanın yanı sıra gençlere de danıştığını dile getiriyor. Ona göre 360i’ye kreatif direktör olarak getirilmesinin nedeni, senaryo yazımı, hikaye anlatımı ve bir marka öyküsünün tamamını oluşturabilme yeteneğine dayanıyor. Daha ileri yaşlardaki sektör çalışanlarının ortak özelliği olan bu yeteneklerin de genç reklamcılara da geçmesini umduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Kimse fikirlerimi beğenmemeye başlayana kadar elimde bastonumla her gün işe geleceğim.”

Genç neslin bizim deneyimimize ihtiyacı var

TBWA’in eski yönetici kreatif direktörü Trish Schmitt, Hickman’a katıldığını “genç neslin bizim deneyimimize ihtiyacı var” sözleriyle dile getiriyor.

“Gençlerden, en az onların benden öğrenmesini umduğum kadar çok şey öğreniyorum. Eğer bir şeyi anlamazsam ‘Tamam, öğret bana’ diyorum. Hepimiz bu işi birlikte yaptığımızı ve birbirimizden öğrenecek bir şeylerimizin olduğunu kabul etmeliyiz.”