Daha zengin deneyimler sunacak

Facebook 2004’te kurulduğunda, insanların bağlantı kurma şeklini değiştirdi. Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarla da dünya çapında milyarlarca insanı daha da güçlendirdi. Teknolojinin yaşamlarımızdaki asıl önemi, bize kendimizi ifade etme ve dünyayı daha da zengin bir şekilde deneyimleme gücünü ne şekilde verdiğiyle ilgili. Önce masaüstünden web’e ve akıllı telefonlara geçtik. Sonra mesajlaşmadan birbirimize fotoğraf ve videolar yollamaya geçtik ama bu yolun sonu değil. Bir sonraki platform ve araç daha da kapsamlı olacak. Sadece bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz, somutlaştırılmış bir internet. Biz buna metaverse diyoruz. Metaverse’ü sosyal teknolojilerin uzun yolculuğundaki bir sonraki evrim olarak düşünebiliriz. Bu dünya, şirketimiz için de yeni bir sayfa açıyor; artık Meta olarak, sosyal teknolojide bir sonraki evrimi oluşturmaya yardımcı olmak için 2D ekranların ötesine, AR ve VR (Artırılmış ve Sanal Gerçeklik) gibi sürükleyici deneyimlere doğru ilerliyoruz.

Metaverse’te bugün bilgisayar veya telefon dendiğinde aklımıza gelmeyen tamamen yeni kategorilerin yanı sıra arkadaşlarınızla bir araya gelmek, oyun oynamak, alışveriş yapmak gibi hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeyi yapabileceksiniz. Bu yenilikler ekranlarda daha fazla zaman harcamakla ilgili değil. Metaverse halihazırda ekran karşısında geçirdiğimiz zamanı daha iyi hale getirmekle ilgili. Metaverse, bazen üç boyutlu dünyayı kapsayarak bazen de fiziksel dünyada var olarak günümüzün çevrim içi sosyal deneyimlerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkacak. Bir arada olamadığımız zamanlarda bile diğer insanlarla üç boyutlu deneyimler paylaşmamıza ve fiziksel dünyada yapamayacağımız şeyleri birlikte yapmamıza olanak tanıyacak. Metaverse hayata geçtiğinde, avatarlar bugünün profil resimleri kadar yaygın olacak ancak statik bir görüntü yerine canlı 3D avatarlar, etkileşimlerinizi bugün çevrim içi olarak mümkün olan her şeyden çok daha zengin hale getirecek. Yazmak veya dokunmak yerine, bir şeyi ellerinizi hareket ettirerek, birkaç kelime söyleyerek ve hatta bazen düşünerek gerçekleştirebileceksiniz. Cihazlar dikkatimizin odak noktası olmayacak. Araya girmek yerine, yaşadığımız yeni deneyimlerde bize bir var olma hissi verecek. Metaverse, etkileşime geçebileceğimiz dünyaya yeni katmanlar eklememize izin vererek daha zengin deneyimler sunacak. İçerik üreticileri ve sanatçılar, izleyicileriyle yeni yollarla bağlantı kurabilecek ve onları bu paylaşılan deneyimlere gerçekten dahil edebilecek. Son birkaç yıldır birçok insanın her yerden etkili bir şekilde çalışabileceğini biliyoruz ancak bazı insanlar bir aradayken diğerlerinin hala uzaktan çalışması çok daha karmaşık bir hal alabilir. Bu nedenle nerede olurlarsa olsunlar herkese aynı yerde bulunma fırsatı verecek araçları sunmak oyunun kurallarını değiştirecek.

Yeni vizyonumuz doğrultusunda, odak noktamız metaverse’ü hayata geçirmek ve insanların bağlantı kurmasına, topluluklar bulmasına ve işlerini büyütmesine yardımcı olmak olacak. Metaverse ile mümkün olduğunca fazla insana hizmet vermek istiyoruz. Hep birlikte çalışırsak önümüzdeki on yıl içinde metaverse’ün bir milyar insana ulaşmasını, yüz milyarlarca dolarlık dijital ticareti barındırmasını, milyonlarca üretici ve geliştirici için iş desteği olmasını umuyoruz. 

İlke Çarkçı Toptaş

Meta Türkiye Ticari Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.