D&AD kazananları açıklandı

Bu yıl 25-27 Nisan tarihlerinde düzenlen İngiltere’nin yaratıcı reklam ve tasarım ödülleri Design and Art Direction (D&AD)’de Channel 4’un "We're the Superhumans" kampanyası, beş Black Pencil’den ikisini kazandı.

Channel 4’un kurum içi ajansı 4Creative tarafından Paralimpik Oyunları kapsamında hazırlanan kampanya, Film Advertising ve Film Advertising Craft kategorilerinde Black Pencil ödüllerini kazandı.

Yaratıcı ve tasarım ekip başkanı Alice Tonge’un Jolyon White ve Richard Biggs ile birlikte hazırladıkları kampanya, engelli insanların başarılarını kutlamak adına yaratıldı. Spotta 140 sporcu olmayan insan ve Paralimpik oyuncular yer alıyor. Üç dakikalık reklamın yönetmenliğini ise Blink’ten Dougal Wilson üstlendi.

INGO Stockholm tarafından hazırlana The Swedish Tourist Association’ın "The Swedish number" kampanyası da Direct kategorisinde Black Pensil kazandı.

Kampanya, aradığınızda sizi istediğinizi konuşabileceğiniz herhangi bir İsveçliye bağlayan ülke için dünyanın ilk özel telefon numarasını yarattı.

Almanyalı Dot Corporation da "Dot – The first Braille Smartwatch" kampanyası ile Digital Design kategorisinde Black Pencil kazandı.

Clemenger BBDO Melbourne’ün hazırladığı Transport Accident Commission Victoria’nın interaktif heykeli "Meet Graham" da bu yılın tek Avrupa’dan olmayan Black Pencil kazananı oldu. Çalışma PR kategorisinde ödül aldı.

D&AD’nin en gözde ödülü Black Pencil, alanında çığır açan çalışmalara layık görülüyor. Yellow Pencil, dünyanın en iyi çalışması olarak görülen işlere veriliyor. Graphite, gümüş madalyanın; Wood ise bronz madalyanın karşılığı.

182 Pencil ile en çok ödül kazanan ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. Onun ardından da 162 Pensil ile Büyük Britanya geliyor; 54 ödülle Avustralya da üçüncü sırada yer alıyor.

Clemenger BBDO Melbourne ajansı da 2017’nin En Çok Ödül Alan Ajansı olmaya layık görüldü. Ajans, toplamda 16 Pencil kazandı, bunlardan 10’u da "Meet Graham" çalışmasına gitti. En çok ödül alan diğer ajans da Adam & Eve/DDB oldu. Onun ardından da Japon ajansı Dentsu geliyor.

En çok ödül kazanan reklamveren Nike oldu. Onu sırasıyla Channel 4 ve Apple izledi. En çok ödül alan yapım şirketi de Blink oldu. Onu da sırasıyla MJZ ve Somesuch x Anonymous izledi.

En Çok Ödül Alan Tasarım Ajansı da toplamda 8 Pencil kazanan Studio Sutherl& oldu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.