‘Çünkü Başka Sen Yok’

NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Vekili Didem Özsoy Dirican ile “Çünkü Başka Sen Yok” kampanyasının detaylarını ve Haluk Levent ile beraber gerçekleştirdikleri ‘Doğaya Mektup’ projesini konuştuk.

Dünyanın en köklü sigorta ve yatırım yönetimi şirketlerinden NN Group bünyesinde faaliyet gösteren NN Hayat ve Emeklilik, “Önce Sen” mottosu ile hayata geçirdiği çalışmalarla yeni bir hareketin öncülüğünü üstleniyor. İnsanlara ‘Çünkü Başka Sen Yok’ mesajı veren NN Hayat ve Emeklilik, sağlıktan geleceğe, kadın gücünden iletişime ve doğayı koruma bilincine yönelik bir dizi çalışma gerçekleştiriyor. NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdür Vekili Didem Özsoy Dirican, “Çünkü Başka Sen Yok” kampanyasının detaylarını ve bugüne kadar yapılan projeleri bizimle paylaştı.

Campaign Türkiye: Ekim ayından itibaren birbirinden dikkat çekici projelere imza attınız. “Çünkü Başka Sen Yok” diyerek başladığınız kampanyanın uzantıları devam ediyor. Bu yüzden öncelikle bu kampanya nasıl ortaya çıktı, öğrenmek isteriz.
Didem Özsoy Dirican: Sunduğumuz hizmet, emeklilik ve sigorta alanında; yani hayatın deneyim alanının tam ortasında. Müşterilerimizin her birinin hayatının ikamesi olmadığının, biricik ve çok değerli olduğunun farkındayız. Bunu onlara da hatırlatmak, kendilerine, sevdiklerine, başkalarına ve dünyaya bu gözle bakmalarını istedik. “Çünkü Başka Sen Yok” söylemimiz de bu bakış açısından doğdu. Ne yaparsak yapalım, bu söylemimiz altında, bu söylemimize sadık olarak yapmaya çalışıyoruz. Bu bizim için de adeta bir yol gösterici. “Çünkü Başka Sen Yok” derken bir hayata sarılıyoruz her seferinde, tanıdığımız her insanın hayatında emniyetli bir arkadaş gibi durmayı seviyoruz. Müşterilerimizin hem ailelerine hem de arkadaşlarına diğer finans şirketleri yerine bizi tavsiye etmelerini sağlayacak mükemmel bir deneyim yaşatmayı amaçlıyoruz. Çünkü biliyoruz ki; müşterilerimiz için para, bir hedefe ulaşmak için çoğunlukla bir araçtır; yaşam, her anı dolu dolu yaşamak demektir. İşte bu yüzden de “Önce Sen” diyerek başladığımız yolculuğumuzu, “Çünkü Başka Sen Yok” çatı mesajımızla sürdürüyoruz.

Kadınların herhangi bir meslekte veya herhangi bir alanda, eksik, yetersiz, yanlış, güçsüz hissetmelerini istemiyoruz. Çünkü böyle olmadıklarını biliyoruz. Bununla ilgili adımlar atmak, bununla ilgili konuşmak hepimiz için bir görev.

Campaign Türkiye: “Çünkü Başka Sen Yok”un bugüne kadarki hikayesini anlatır mısınız?
Didem Özsoy Dirican: Biz bu kampanyaya başlarken, bir yandan marka bilinirliğini artırırken, diğer taraftan da marka-müşter-çalışan bağlarını kuvvetlendirmeyi amaçladık. Müşterilerimize, kendi duygularına odaklanması, kendisini özel hissettirecek bir hayat yaşaması yönünde çalışmalarımızla birlikte ilham vermek istedik. Burada da “Çünkü Başka Sen Yok” gibi çok doğal, aidiyetin ön plana çıktığı bir kampanya çıktı ortaya. Geçen yıl bir reklam filmiyle duyurduğumuz yeni stratejimizi, sunduğumuz birçok projeyle genişlettik. NN Group ile birlikte gerçekleştirdiğimiz global kampanyamız “Konuş” ile ‘Bize iyi gelen paylaşmaktır’ mesajı vererek, insanların hayatla ilgili zor konuları, sevdikleriyle konuşmaya davet ettik. Yine, uzun süredir üzerinde çalıştığımız “Çünkü Başka Sen Yok”  blogumuzu hayata geçirdik. Yoğun iş yaşamında insanlara nefes aldırmayı ve rutin hayatlara mutluluk katmayı amaçladığımız blogumuza, insanların görmekten, duymaktan, denemekten mutlu olacağı içerikler ekledik. Kadınlar Günü’ne özel, onlara “Önyargılara takılma, önce kendin ol, Çünkü Başka Sen Yok” mesajıyla, bir reklam filmi hazırladık. Çocukları da unutmadık; 23 Nisan için “Bugünün çocukları, yarının kahramanları” diyerek, Instagram’a özel filtre sunduk. En önemlisi de hayatımızın en değerlisi doğaya sahip çıkmak adına bir şeyler yapmak için harekete geçtik ve “Doğaya Mektup” çalışmamıza imza attık.

Campaign Türkiye: Kadınlar Günü’ne de özel bir çalışma yaptınız ve “hayallerinin peşinden git” söylemi altında etkileyici bir kampanyaya imza attınız. Bıraktığı etki ve iç görü ile kendinden söz ettiren bir film oldu. Siz bu filmi oluştururken neler amaçlıyordunuz?
Didem Özsoy Dirican: “Çünkü Başka Sen Yok” mesajımızı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar için söyledik. “Önce seninle başlar hikayemiz” diyerek herkesin kendi değeriyle çevresindekilerin dünyasına kattığı değerleri fark etmesinin önemine vurgu yaptık. Hazırladığımız reklam filminde kendi olma gücünü gösteren kadınların sesi olmayı amaçladık. Bunu istese de yapamayan kadınlar olduğunu biliyoruz. Arkalarında olduğumuzu hissettirmek ve onlara güç vermek istedik. Kadınların herhangi bir meslekte veya herhangi bir alanda, eksik, yetersiz, yanlış, güçsüz hissetmelerini istemiyoruz. Çünkü böyle olmadıklarını biliyoruz. Bununla ilgili adımlar atmak, bununla ilgili konuşmak hepimiz için bir görev.

Campaign Türkiye: Kampanya filmindeki isimlere nasıl karar verdiniz?
Didem Özsoy Dirican: “Her insan özeldir, değerlidir” fikrinden yola çıktık aslında. Bugün kadınların önündeki en büyük engellerin başında önyargı geliyor. Toplumda dışlanmaya müsait olan, kendi değerlerinin farkına varamayan kadınların, istediklerinde neler başarabileceğini göstermekti amacımız. Farklı alanlarda başarılı olmuş kadınları, ilham veren hikayeleriyle reklam filmimize taşıdık böylece.

Campaign Türkiye: 23 Nisan’da ise Instagram filtresi ile öne çıktınız. Bu yöntemi seçme nedeniniz neydi, beklediğiniz etkileşimi aldınız mı?
Didem Özsoy Dirican: Bu sene, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yılını kutladık. Bu seneye özel olarak, çocuklara eğlenceli bir tasarım sunmayı amaçladık. “Bugünün çocukları, yarının kahramanlarıdır.” diyerek, onların hayalindeki meslekleri Instagram’a özel bir filtre uygulamasıyla sunduk. “Hayalimdeki Meslek” filtresini çocuklar çok sevdi. Gün boyunca, çocukların anne ve babasıyla birlikte eğlenceli paylaşımlarını takip ettik. Sadece çocuklar değil, yetişkinlerin de bu filtre uygulamasından büyük keyif aldığını gözlemledik. 23 Nisan coşkusunu yaşatmayı amaçlayan NN Hayat ve Emeklilik olarak çocukların renkli dünyalarına ve hayallerine de ışık tutmuş olduk.

Campaign Türkiye: Son olarak Haluk Levent ile birlikte bir projeye imza attınız. Öncelikle bu projenin kapsamını, amacını sizlerden dinleyebilir miyiz?
Didem Özsoy Dirican: Projenin çıkış noktası tabii ki “Çünkü Başka Sen Yok”. İçinde olduğumuz her şeyde bu söylem gizli. NN Hayat ve Emeklilik olarak 2018’den bu yana hayata geçirdiğimiz her projemizde doğayı koruma bilinci bakış açımızın ayrılmaz bir parçası. Hem iletişim faaliyetlerimiz hem de hayata geçirdiğimiz kağıtsız süreçlerimizde bu bakış açısı ile hareket ediyoruz. 2018 yılında başlayan ‘Kağıtsız BES’ projemiz ile sektöre öncülük ederek Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yönelik tüm işlemleri dijital ortama taşıdık. Bilgi teknolojilerinden etkin biçimde yararlanarak, günümüzde önemi daha da artan doğanın korunması ve doğal kaynakların tüketiminin azaltılmasına yönelik sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında, Hayat Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası dahil başvuru işlemlerinde kağıt kullanımını sonlandırma kararı aldık. Hayata geçirdiğimiz bu uygulamalar ile yılda ortalama 1000 ağacın kesilmesini engellemiş oluyoruz. Diğer yandan, içinden geçtiğimiz bu süreçte, doğanın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anladık. Bu bilinç uyanışının kalıcı olmasını sağlamak ve bugüne, geleceğe bir not bırakmak istedik. “Doğaya Mektup” projemizi hayata geçirdiğimiz bu günlerin tam da doğaya “Çünkü Başka Sen Yok” demenin ve onu sahiplenmenin zamanı olduğuna inanıyoruz.

Campaign Türkiye: Haluk Levent son zamanlarda yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle son derece dikkat çeken bir isim, bu projeye nasıl dahil oldu?
Didem Özsoy Dirican: Sosyal sorumluluk derneği AHBAP’ın da kurucusu olan Haluk Levent, son dönemin öne çıkan sanatçılarından biri. Bu projeyi konuşmaya başladığımızda ilk aklımıza gelen isim Haluk Levent oldu. Kendini adadığı AHBAP ile örnek işlere imza atan, dokunduğu her konuyla tüm toplumun güzel duygularını uyandıran, desteğini alan Haluk Levent ile doğa için önemli bir fark yaratacağımıza inandık. Türkiye’nin en güvenilen ve en çok takip edilen isimleri arasında yer alan Haluk Levent ile görüştüğümüzde, doğaya sahip çıkmak konusundaki çalışmalarımızı anlattık. Sevgili Haluk da çok heyecanlandı ve birlikte güzel bir projenin başlangıcını yaptık. Haluk Levent, sosyal medya hesaplarından takipçilerine seslenerek, yazdığı “Çünkü Başka Sen Yok” temalı mektubunu paylaştı. Sanatçı ayrıca, herkesi, doğa için yazdıkları mektupları #Çünkübaşkasenyok #Doğayamektup etiketiyle paylaşmaya ve doğaya sahip çıkmaya davet etti. Çok duygusal, çok güzel mektuplar yazıldı bu sürede. Ardından, bu mektupları bir araya getirerek, Haluk Levent’ten doğa için “Çünkü Başka Sen Yok” şarkısı geldi. Önümüzdeki günlerde de projenin yeni adımlarıyla devam edeceğiz.

Campaign Türkiye: Kampanyalarla ilgili rakamsal sonuçlar paylaşabilir misiniz?
Didem Özsoy Dirican: Şubat ayında tüm dijital platformlarda yayınladığımız, “Konuş” ismini taşıyan ve NN Group ile birlikte hayata geçirdiğimiz kampanyamızda, insanların genellikle konuşmaktan kaçındığı zor konuları, sevdikleriyle konuşmasına teşvik ettik. “Konuş” kampanyamız ile dijital platformlarda 13 milyonun üstünde görüntülenme ve 10 milyonun üstünde erişim sağladık. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde paylaştığımız reklam filmimiz Youtube’da 580 binden fazla kere izlenirken, Facebook ve Instagram üzerinden ise 3,5 milyondan fazla etkileşim ve oldukça güzel yorumlar aldık. İlk kez evlerde kutlanan ve bu yıl 100. yılı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında tüm çocuklar ve çocuk ruhunu kaybetmeyenler için hayata geçirdiğimiz ‘Hayalimizdeki Meslek’ Instagram AR filtresi ile 7.500 paylaşım yapıldı ve bu projemizde 3.7 milyondan fazla erişim, 35 binden fazla etkileşim aldık. Haluk Levent işbirliğinde, 12 Mayıs itibarıyla başlattığımız “Doğaya Mektup” projemizin daha ilk fazında aylık toplam etkileşimimiz 8 binlere ulaştı. 31 Mayıs itibarıyla 200’ü mektup olmak üzere bize 900’ün üzerinde mesaj geldi. Projemiz, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Haluk Levent’in gelen mektuplardan ilham alarak yaptığı doğaya şarkımızı yayınlamamızla devam etti. Şarkımız için hazırladığımız filmimiz ile 14 milyondan fazla görüntülenme, 8 milyona yakın erişim elde ettik.

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.