artwork

COVID-19 sonrası açıkhava

2 sene önce

0

Covid salgını herkesin yaşamını etkiledi. Ulaşım kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları, eğitimin eve taşınması, alışveriş alışkanlıklarımızın değişmesi, evden çalışma toplumda köklü bir yaşam değişikliğine neden oldu. Bu denli büyük değişiklikler mecralarda da bir dizi değişikliğe ve doğal olarak sorunlara sebep oldu.

Mart 2020’den bu yana yaşanan COVID-19 salgınından en çok etkilenen mecralardan biri de açıkhava oldu. Yıllardır büyüyen açıkhava, 2020 ilk yarı yılda %24 küçüldü, 2020’yi %15 küçülme ile kapattı. Kayıp oranı gerçekten çok büyük ancak açıkhavanın dünyada sürekli büyüyen iki mecradan biri olmasının sağladığı dinamikle bu küçülmeyi kısa sürede olumlu bir görünüme döndüreceğini düşünüyoruz.

Bu sıkıntılı ortama karşın açıkhava mecrasına yeni ve genç şirketlerin yeni fikirlerle katıldığını gördük. Yeni satın almalar, ihaleler sürdü ve sonuçlandı. Sıkıntılı günler, sorun yaratan bazı uygulamaların ele alınıp verimliliğin ön plana alındığı yeni ve akılcı değerlendirmelere neden oldu. Önümüzdeki günlerde bu yaklaşımın yansımalarını, açıkhavanın yaratıcılığa olan katkısını daha çok göreceğimizi umuyoruz.

Salgınla geçen yaklaşık 15 aylık süre, rakamsal kayıpların yanı sıra iş yapma koşullarını da değiştirdi. Açıkhavada dijitalleşmenin gerekliliği ve yararları çok daha belirgin biçimde ortaya çıktı. DOOH, programatik OOH çözümlerinin önünü açmakta. DOOH ile yeni, sofistike, esnek ve kitle temelli satın almalar gerçekleşebiliyor.

Bu yaklaşım, kampanyaların çeşitli kitleler düşünülerek planlanmasını, satın alınmasını ve servis edilmesini sağlarken; israfı en aza indirecek, markaların kişiye özel iletişim stratejileri çıkartma potansiyelini ise yükseltiyor.

Sıkıntılı günlerin sonuna yaklaştığımızı umut ediyor, krizden yenilenerek, yeni dinamikler kazanarak çıkmış açıkhavanın, yaratıcılığa en açık mecra olmasının sonuçlarını görmeye hazırlanıyoruz. Kampanyalarda açıkhava etkisini daha net biçimde göreceğimiz günler geliyor. Etkili, yaratıcı, etkileyici açıkhava çalışmalarını A Awards 2021’de ödüllendireceğiz.

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.