Coronavirus günlüğü: Reklam dünyasında neler oluyor?

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili haberler bitmiyor. İnsanlığın son yıllarda verdiği en büyük mücadelelerden biri haline gelen COVID-19’da vaka sayısı sınır tanımadan pek çok ülkede artmaya devam ederken sosyal hayattan iş hayatına kadar toplumun her alanı ve her birey bu durumdan etkilenmeye devam ediyor. Biz de Campaign UK’den gelen bilgilerle beraber reklam dünyasında (özellikle de globalde) bu süreçte neler olup bittiğini, ajansların ve markaların aldığı önlemleri, tüketiciye ve çalışanlara yansımalarına yer verdiğimiz bir günlük hazırlamaya başladık. Gelişmeler oldukça yazımızı güncellemeye devam edeceğiz.

16 Mart Pazartesi

16.00
İngiltere’de School of Communication Arts kapanma kararı aldı ve çevrimiçi dersler ile eğitime devam edeceğini açıkladı. Öğretim üyelerinden evden çalışmaları ve öğrencilere çevrimiçi mentorluk yapmaları istendi.

14.00
Hearst UK Mart sonuna kadar evden çalışıyor.
Cosmopolitan, Esquire, Elle, Men’sHealth ve Women’sHealth gibi dergilerin yayıncısı olan Hearst koronavirüs tehlikesi üzerine geçen hafta sonu iki günlük evden çalışma denemesinin ardından bu kararı aldı.
Hearst UK ve Avrupa Başkanı James Wildman şu sözlerle evden çalışma kararını açıkladı, “Halkımızın ve ailelerinin sağlığı ve güvenliği en önemli önceliğimiz. Bu nedenle çalışanlara, mevcut durumu da göz önünde bulundurarak Mart ayının geri kalanında evden çalışmalarını şiddetle tavsiye ettik. İki günlük deneme süremizde iş akışımızın devamlılığını test etme şansı bulduk ve gördük ki bu süre zarfında verimli bir şekilde çalışmaya devam edilebiliyor. Bu sayede Hearst UK, bu dönemde hem tüketicilere hem de müşterilere hizmet vermeye devam edecek. Tüm gelişmeleri dikkatle izlemeye ve yönetimlerin tavsiyelerine uymaya devam edeceğiz.”

13.00
Ascential çalışanlarını evlerine gönderdi.
Cannes Lions ve Warc’un perde arkasında yer alan ve son derece başarılı işlerle adından sık sık söz ettiren Ascential, çalışanlarına dört hafta boyunca evde kalmaları talimatını verdi. 
Şirket yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:
“Ascential, COVID-19 salgınına karşı tüm çalışanlarından dört haftalık süre boyunca evden çalışmalarını istedi. Olası aksaklıkları yönetmek için iş yerlerimiz, platformlarımız, teknolojimiz ve destek hizmetlerimiz çalışmaya devam edecek.
Esnek ve uzaktan çalışmayı tamamen benimseyen bir şirket olarak, bu çalışma şekli değişikliği ile işlevselliğimizi yitirmeyeceğimizden emin olabilirsiniz.
Ayrıca seyahat ve sağlık politikalarımızı da Dünya Sağlık Örgütü’ne uygun bir şekilde güncelledik.”

11.30
Facebook, COVID-19 ile mücadeleye destek oluyor.
Facebook, Birleşmiş Milletler Vakfı ve Dünya Sağlık Örgütü ile COVID-19 Dayanışma ve Mücadele Fonu’nu (COVID-19 Solidarity Response Fund) kurdu.
Mark Zuckerberg konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“Birçok insan bize koronavirüs ile mücadele için yardımcı olmak istediğini, ama bunu nasıl yapacaklarını bilemediklerini söylüyor. Biz de, Birleşmiş Milletler Vakfı ve Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte isteyen herkesin bağış yapabileceği COVID-19 Dayanışma ve Müdahale Fonu’nu kurduk. Önümüzdeki haftalarda toplamda 20 milyon dolar değerinde bir bağış kampanyası daha başlatacağız.”

11.00
Arthur Sadoun, ajansların müşterilere yardımcı olmak için gelişmesi gerektiğini söyledi.
Publicis Groupe Başkanı Arthur Sadoun, koronavirüsün etkisiyle karşılaşan müşterileri destekleyecek yaklaşımlar benimsenmesi gerektiğini belirtti. Saudon, konuyla ilgili uyarılarını ve tavsiyelerini video aracılığıyla çalışanlarıyla paylaştı.
Sadoun, videoda Publicis çalışanlarına zaman, sabır ve dayanışma için teşekkür etti ve “şimdi, her zamankinden daha fazla, müşterilerimize ve işlerine ilgili davranmalıyız. Hatta bunu yüz yüze gerçekleştiremediğimiz halde yapabilmeliyiz” dedi.10.30
Cheil İngiltere’den evden çalışma kararı.
Cheil UK, diğer ajansların aksine çalışan ve müşteri güvenliği açısından hareket etmekte biraz gecikti. Ajans, 16 Mart Pazartesi günü sabah 10’a kadar hiçbir açıklama yapmadı. Ajansın Yöneticisi Peter Zillig, evden çalışma politikasının bugün itibarıyla uygulandığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle bu süre bir hafta olacak. Evden çalışma süresinin uzatılıp uzatılmayacağına karar vermek için gelecek haftanın sonunda tekrar bir durum değerlendirmesi yapacağız. Bu süreçte işlerimize normal bir şekilde devam edeceğiz. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımıza aldığımız önlemlerle ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

10.15
Microsoft Teams’e talepler arttı, sistem çöktü.
Microsoft’un sohbet ve iletişim aracı Microsoft Teams, ofislerinde çalışanlar evlerine gönderildikçe, artan taleple başa çıkamadı ve Avrupa genelinde çöktü. Microsoft 365 Status’un bir tweet’ine göre, teknoloji devi sorunların neden kaynaklandığını araştırıyor.

10.00
Süpermarketlerden müşterilerine uyarı mektubu…
İngiltere’deki süpermarketler, toplu ürün satın alımını durdurmak ve başkalarını da düşünmek gerektiğini göstermek için güçlerini birleştirdi.
Bugün ulusal gazetelerde yer alan ve önümüzdeki hafta da yayınlanacak olan mektupta perakendeciler, koronavirüs ile artan talepler konusunda endişelenen tüketicilere güvence vermeye çalışıyor.
Ayrıca çalışan personele teşekkür eden mektup şu şekilde devam ediyor:
“Ama bizim de sizin yardımınıza ihtiyacımız var. Herkesin alışveriş biçimini yeniden düşünmesi gerekiyor. Endişelerinizi anlıyoruz ama ihtiyaç duyulandan daha fazlasını satın almak bazen başkalarının mahrum kalacağı anlamına gelebilir. Eğer hepimiz beraber çalışırsak herkese yetecek stoğumuz bulunuyor.”

09.30
Time Out ismini değiştirdi: Time In
Time Out, geçici bir süre için kendini Time In olarak yeniledi.
1968’de Londra’da yayın hayatına başlayan Time Out, tüm dünyanın koronavirüs ile savaştığı bugünlerde kendi payına düşeni yaptı. Time Out New York “pandemi” olarak duyurulan koronavirüs salgınına kayıtsız kalmadı ve sosyal mesafeyi vurgulamak, teması azaltmak, salgının yayılmaması için evde kalmanın önemini vurgulamak adına Time In olarak kendini geçici bir süreliğine yeniledi. Londra ve New York Time Out bu yenilenme ile web sitelerinde de evlere serviste en iyi olan restoranlar, Netflix’teki en iyi filmler, koronavirüs nedeniyle iptal edilen etkinlikler gibi başlıklara yer veriyorlar.
Time Out Group, yerel yönetim kurallarına ve askıya alınmış reklam kampanyalarına yanıt olarak Portekiz ve ABD’deki beş denizaşırı pazarını kapattı.

15 Mart Pazar

21:30
Omnicom, koronavirüs için tedbirini aldı ve evden çalışma sistemine geçiş yaptı.
Omnicom CEO’su John Wren çalışanlarına 16 Mart Pazartesi günü itibarıyla evden çalışma politikasının uygulanacağını duyurdu. 70 bin çalışana sahip grup, gerekli olmadığı sürece ofise gidilmeyeceğini, sadece bazı personellerin ofise gidebileceklerini, bu esnada da önerilen sosyal mesafeyi korumaları gerektiğini vurguladı.
Yayınlanan notun bir kısmı:
Ofise gelmeniz gerekiyorsa ancak ofise girme konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, lütfen yöneticinizle konuşun. Onlara ihtiyaçlarınızı karşılamaları talimatını verdik. Ayrıca tüm seyahat kısıtlamalarına da devam edeceğiz. APAC bölgesinde yer alan çalışanlarımız son birkaç ay içinde işlerin devam edebilmesi için ellerinden geleni yaptılar ve harika bir iş çıkardılar. Önümüzdeki süreçte herkesin aynı çabayı göstereceğini biliyoruz ve şimdiden teşekkür etmek istiyoruz. En önemlisi, lütfen kendinizi, ailenizi, arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi sağlıklı ve güvenli tutmak için gerekli önlemleri alın. İlerleyen günlerde sizlerle önlemlerimiz hakkında güncel bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz.”

13.00
Hükümet halkı bilgilendirmek için kampanyasına kısa bir reklam filmiyle devam ediyor.
Kamuoyunu koronavirüs konusunda bilgilendirmeye çalışan İngiltere’nin Baş Hekimi Chris Whitty, herkese evlerinde kalmaları gerektiğini anlattıkları bir dizi TV reklamı başlattı.
Ünlü oyuncu Mark Strong’un seslendirdiği ve MullenLowe Group’un ortaya çıkardığı filmde insanların ellerini yıkamalarının önemi vurgulanıyor.
Hükümetin başlattığı kampanya sadece ekranlarda değil; gazetelerde, dergilerde, radyolarda ve çevrimiçi medyada da yer alacak.

14 Mart Cumartesi

20.30
WPP, koronavirüs salgını için önlem olarak evden çalışma sistemine geçti.
WPP CEO’su Mark Read, COVID-19 vakaları arttıkça çalışanlardan birbirlerine destek olmalarını istedi. Read, dünyadaki bütün WPP çalışanlarından, koronavirüs salgınına önlem olarak mümkün olduğunca evden çalışmalarını istedi.

Globalde 100 binden fazla personele sahip olan WPP, 14 Mart Cumartesi günü çalışanlarıyla paylaştığı notta yerel yönetimlerin uyguladığı politikaya bağlı kalınacağını ve seyahatlerin minimuma indirilmesi için çalışmaların başladığını belirterek şunları söyledi: “COVID-19 tüm hayatımıza dokunuyor. Bu huzursuzluktaki en önemli önceliğimiz sizin sağlığınız. Virüsün toplum üzerindeki etkisini azaltmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bir sonraki duyuruya kadar şirket CEO’larının izni olmadan yurt içi ve yurt dışı iş seyahati yapılmayacak.”

Grup, çalışanları ile paylaştığı notta özellikle İtalya ve Çin’de yaşananlardan sonra buradaki çalışanların bir süredir uzaktan çalıştığını ve artık diğer lokasyonlarda yer alan çalışanların da ofislere gitmektense evden çalışabileceklerinin üstünde durdu.
Bu süreçte Google, Ford ve Unilever dahil olmak üzere WPP’nin en büyük müşterilerinden bazılarının da koronavirüs nedeniyle evden çalışmaya başladığı biliniyor.

07.00
Apple, 27 Mart’a perakende mağazalarını kapatıyor.
Tim Cook, koronavirüs salgınıyla ilgili çıkarılacak derslerden birinin virüsün bulaşma riskinin en aza indirilmesi olduğunu belirterek sosyal mesafenin önemi üstünde durdu.

13 Mart Cuma

16.00
ViacomCBS UK personelinden evden çalışmalarını istedi.
ViacomCBS Networks International, Birleşik Krallık’ta çalışanlarına koronavirüs tehdidi nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar evden çalışmalarını duyurdu. ViacomCBS sözcüsü yapılan duyuru ile ilgili sözlerine şöyle devam etti:
Yayın ve kritik ticari faaliyetlerimizin etkilenmemesini sağlamak için az sayıda çalışan ofise gelmeye devam edecek. Çalışanlarımızın güvenliği ve refahı bir numaralı önceliğimiz olmaya devam ediyor.”

15.00
Mr President da evden çalışmaya geçti.
Mr President da İngiltere’de artan koronavirüs vakaları karşısında personeline evden çalışmaları gerektiğini söyledi. Ajansın sözcüsü yeni çalışma süreçleri ile ilgili şunları söyledi: “Hâlâ müşterilerle ve yüz yüze görüşmemizi gerektiren durumlar var ancak ileriye yönelik hareket etmemiz gerekiyor. Hepimizin evden çalışacağı zamanlar olacak, bunun için de iyi bir düzenleme yapmamız gerek. Bunun hepimiz için en doğrusu olduğunu düşünüyoruz.”
Mr President bu süreçte maalesef, evden çalışma kararı alma konusunda en geç davranan ajanslardan biri.

14.30
IPA kursları ve etkinlikleri erteliyor
IPA kurslarını ve etkinlik programını önümüzdeki dört hafta için erteledi.
Kurslar ve etkinlikler şu anda 13 Nisan Pazartesi gününden itibaren devam edecek olarak görünüyor, ancak yönetimlerin verdiği karar doğrultusunda bu tarih de güncellenecek.

09.30
R / GA ekipleri dünyanın her yerinden evden çalışıyor.
R / GA’in Global Pazarlama Sorumlusu Jess Greenwood, Twitter’dan benimsedikleri çalışma politikası ile ilgili düşüncelerini de paylaştı.
Greenwood paylaştığı tweet’lerde erkenden doğru bir karar vermenin önemini vurgularken R/GA’in insanların sağlığına öncelik vererek doğru bir strateji geliştirdiğini belirtiyor ve bu yüzden R / GA ile gurur duyduğunun altını çiziyor.

09.00
WPP ve Publicis Groupe borsada değer kaybetmeye devam ediyor.
Londra borsası bu sabah %3 artışla açıldı. WPP’nin hisse fiyatı düşmeye devam ederken, reklam dünyasının bir diğer devi olan Publicis Groupe ise %1 düşüşle dikkat çekti.

12 Mart Perşembe

17.00
Borsa çöktü.
Küresel borsa endeksleri çöktü. Publicis Groupe %15, WPP %13 ve ITV %7 düştü. Bu durumdan ABD hisseleri de kötü bir şekilde etkilendi.

Londra pazarı bir ayda %30 düşerken 2009 yılında yaşanan ekonomik krizden bu yana en düşük seviyeyi gördü.

14.30
KFC, koronavirüs tehlikesi nedeniyle reklam kampanyasında yer alan parmak yalama kampanyasını durdurdu.

KFC sözcüsü konu hakkında şunları söyledi: “Bu kampanyayı yayınlamak için doğru zaman gibi gelmiyor, bu yüzden şimdilik duraklatmaya karar verdik.”
Reklam Standartları Kurumu, reklamla ilgili 163 şikayet aldı.

14.00
İtalya’daki ajanslar nasıl başa çıkıyor?
Campaign UK’den Claire Beale ve Gurjit Degun İtalya’daki ajanslarının yaşadığı olağanüstü durumla ilgili bir makale hazırladılar ve büyük grupların evden çalışma sistemine geçişleriyle ilgili bilgiler aldılar.

Omnicom Medya Grubu’nun Asya-Pasifik ve EMEA Genel Müdürü Mike Cooper, personelin evden çalışmaya ne kadar çabuk uyum sağladığının altını çiziyor ve edindikleri deneyimleri paylaşıyor.

13.00
Gazetelerin baskı sayıları düşüyor.
Londra’nın yerel ve ücretsiz gazetesi Evening Standard Londralıların evden çalıştığı bu günlerde baskı sayısını %10 oranında düşürdü.
Evening Standard Genel Müdürü Mike Soutar, israfı azaltmak için, baskının %10 oranında azaltıldığını ve 750.000’e düşürüldüğünü açıkladı.

10.00
Hershey sarılma ve el sıkışmalarını gösteren reklamlarını geri çekiyor.

Amerikalı çikolata markası Hershey, sarılma ve el sıkışması gibi virüsü yayabilecek davranışların yer aldığı görüntülerden oluşan reklamını yayından çekti. Bunun yerine çikolata kalıplarına odaklanan bir dil kullanacak.

09.30
Avrupa’ya uçuş yasağı sonrasında İngiltere borsa düşüşe geçti.
ABD borsası, Donald Trump’ın Avrupa’dan ülkeye gelecek herkes için seyahat yasağı olduğunu açıkladıktan sonra Londra Borsası %5 daha düştü. Bu da WPP’nin %6,5 oranında değer kaybetmesine neden oldu.

08.00
Dünyanın dört bir yanındaki Twitter personeli evden çalışıyor.

Twitter -doğal olarak bir tweet aracılığıyla- koronavirüsün dünya çapındaki yayılma oranını düşürmek için çalışanlarına evden çalışmaları gerektiğini duyurdu.


11 Mart Çarşamba

17.00
MullenLowe Group, COVID-19 tehlikesi altında olan personelinden sonra Londra ofislerini kapattı.
MullenLowe Group, bir personelinin COVID-19 şüphesi altında olmasından sonra ofisi geçici olarak kapattı.
Interpublic Group konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bir süredir öz izolasyonda bulunan bir çalışanımızda tüm semptomlar ortaya çıktı. Kendisi için hızlı bir iyileşme diliyoruz ve tüm iyi dileklerimizle yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
Bu eşi benzeri görülmemiş durumda elbette ki halkımızın sağlığı için son derece dikkatli ve sorumluluk ile hareket etmeliyiz. Bu nedenle önlem olarak evden çalışma protokollerimizi yürürlüğe koyduk.”

16.30
Havas Group Kuzey Amerika evden çalışma politikasını uyguluyor.
Havas Group’un aldığı bu karar ABD ve Kanada’daki tüm ajansları için geçerli olacak.
Campaign Amerika’nın aldığı bilgilere göre Havas Group’un sözcüsü şu açıklamalarda bulunuyor: Aslında bu bir test. Bölgesel veya ulusal bir karantina durumunda işletmelerin hazır olması gereken bu duruma ne kadar hazır olduğumuz göreceğiz. Kullandığımız sistemlerin ve araçların iş akışımızı sağlamak asına kapasitelerini deneyimleyeceğiz.”

15.00
Hükümetten koronavirüs açıklaması geldi.
Birleşik Krallık Maliye Bakanı Şansölye Rishi Sunak, ekonominin koronavirüs tehdidi altında kalmasına karşılık 30 milyar £ tutarında fon sözü verdi. Koronavirüs nedeniyle ekonominin aldığı darbeyi yumuşatmak için bir dizi plan tasarlanıyor. Önlemlerden bazıları ise şu şekilde:

– Virüs belirtileri göstermemiş olsalar bile, kendilerini izole eden herkes için yasal hastalık ödemesi yapılacak.

– 250’den az çalışanı olan işletmelere, hükümet virüs nedeniyle personel için yasal hastalık ücreti ödeyecek.

– Bankalar geçici koronavirüs tedbirli alarak KOBİ’leri destekleyecek.

14.00
Cannes Lions’ın olağanüstü durum planı hazır.

Endüstrinin her yıl heyecanla beklediği festivalin de durumu belirsizliğini koruyor. Koronavirüs nedeniyle pek çok etkinliğin iptal edilmeye başladığını düşününce festivalin de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ayrı bir merak konusu haline geldi.

Şu an için yapılan resmî açıklamada festivalin daha önce belirlenmiş olan 22 – 26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceği, sağlık ve devlet otoritelerinin talimatlarının takip edilerek önerilere uyum sağlanacağı üstünde duruldu.

Yapılan açıklamada, Cannes Belediyesi ile yapılan çalışmalar doğrultusunda alternatif bir plan hazırlandığı ve festivalin ertelenmesi durumunda yeni tarihin 26 – 30 Ekim 2020 olacağı söylendi. Son kararın ise 16 Nisan’a kadar açıklanacağı belirtildi.

09.00
ASA, koronavirüsü milliyete bağlayan ‘ırkçı’ yatak reklamını yasakladı.

Reklam Standartları Kurumu (The Advertising Standards Authority), Vic Smith Beds için hazırlanan reklamın yasaklanmasına karar verdi.
Marka için hazırlanan karikatürde “İngiltere’de İngilizler tarafından gururula yapılmış yataklar” ibaresine yer verilerek koronavirüs milliyet ve ırk ile ilişkilendiriliyor. Çok geçmeden de yasaklanan reklamlar arasındaki yerini alıyor.

08.00
İngiltere Merkez Bankası’ndan acil önlem…
İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarını %0,75’ten %0,25’e düşürdü. İngiltere ekonomisinin önümüzdeki aylarda “maddi olarak zayıflaması” bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.