Code.YapıKredi ile 48 saat süren hackathon

Yapı Kredi, yazılım geliştirmeyi öğrenmek ve öğrendikleri ile üretime katkıda bulunmak isteyen herkese açık ve ücretsiz bir program olan “Code.YapıKredi”yi 2017’de hayata geçirdi. Bu platform kapsamında da geçtiğimiz günlerde bir hackathon düzenlendi.

Code.YapıKredi ile 48 saat süren hackathon

7’den 70’e farklı yaş ve eğitim gruplarındaki kişilerin katılabildiği Code.YapıKredi, kodlama eğitimleri, finansal rehberlik, mentorluk, kuluçka, hızlandırma ve yatırım kademelerini kapsayan uçtan uca geniş kapsamlı bir platform olarak kurgulandı.

Program kapsamında “code.yapikredi.com.tr” üzerinden katılımcılara kapsamlı eğitim içerikleri sunuluyor, uzman profesyonellerce hem yazılım hem de ürün geliştirme ile ilgili birebir mentorluk desteği veriliyor. Code.YapıKredi kapsamında yazılımcılara finansal teknoloji uygulama programlama arayüzleri (OpenBankingAPI) sağlanıyor. Böylelikle fintech ekosisteminin gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor. Yazılımcıların kendi aralarında iş birliği geliştirmesi adına kuluçka merkezi alanları yaratılıyor ve farklı etkinlikler düzenleniyor. Bu doğrultuda Yapı Kredi tarafından Code.YapıKredi programı kapsamında geçtiğimiz günlerde Starters Hub’da bir hackathon düzenlendi.

Code.YapıKredi ile 48 saat süren hackathon

Yaratıcılığına güvenen, fintech alanına ilgi duyan herkesi kendi aralarında bir takım kurarak yenilikçi fikirler, ürünler veya hizmetler oluşturmaya teşvik eden Yapı Kredi Hackathon’a rekor sayıda başvuru alındı. 1000’e yakın başvurunun olduğu Yapı Kredi Hackathon’da 92 katılımcının yer aldığı 27 ekip, yapılan değerlendirme sonucunda ön elemeyi geçerek yarışmaya katılmaya hak kazandı.

48 saatlik girişimcilik maratonunda, sektörün en geniş uygulama programlama arayüzü seti katılımcıların kullanımına açıldı. Bu sayede yarışmacıların projelerinde derinlemesine çözümler hayata geçirebilmeleri desteklendi. Zorlu süreç sonunda sadece dereceye giren ekipler değil tüm katılımcılar değerli fikirlere imza attı.

Code.YapıKredi ile 48 saat süren hackathon

Yapı Kredi Hackathon’un birincisi noter kanalı ile yapılan ikinci el otomobil satışlarında güvenli para transferini mümkün kılan projesi ile Prox ekibi oldu. Prox, 15.000 TL’lik birincilik ödülünün sahibi olurken, Code.YapıKredi Fintech Hızlandırma Programı’na katılmaya da hak kazandı. Bu program kapsamında Prox ekibinin üyeleri, finansal rehberlik ve girişim kurmaya yardımcı olmak üzere 12 haftalık mentorluk ve eğitim desteği alacak.

İkincilik ödülü olan 10.000 TL’yi 76 isimli ekip alırken, 5.000 TL’lik üçüncülük ödülüne P=nP layık görüldü. İkincilik ödülünün sahibi 76, yapay zeka tabanlı mobil asistan uygulaması üzerinde çalıştı. Üçüncülük ödülünü kazanan P=nP ise güvenli senet alt yapısı üzerine geliştirdiği projesi ile dikkat çekti.

Kazananlara dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Code.YapıKredi programı kapsamında 2018 yılında da girişimcilik ekosistemini desteklemek adına farklı etkinlikler düzenlenmeye devam edilecek.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.