Çocuklar tuvalete Selpak ile merhaba diyor

Selpak, Tuvalete Merhaba platformu ile henüz tuvalet eğitimine başlamamış ya da tuvalet eğitimini en doğru şekilde vermek isteyen anne-babalara destek olmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Bengi Semerci Enstitüsü uzmanları eşliğinde anne-babaları bilgilendirmek ve çocuklara doğru hijyen eğitimini vermek amacıyla kurulan Tuvalete Merhaba platformu, yüz yüze eğitimlerin yanı sıra, artık dijital platformda canlı eğitimleriyle de ailelerin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

İki dijital eğitim ile 108 bin aileye dokundu

Selpak, Bengi Semerci Enstitüsü iş birliğiyle hayata geçirdiği Tuvalete Merhaba projesi ile daha fazla aileye dokunmak için bu yıl eğitimlerini dijital platforma taşıdı. Facebook üzerinden yapılan canlı yayınlar ile tuvalet eğitimi hakkında bilgiler verildi aynı zamanda annelerin soruları cevaplandı.

Haziran ve Temmuz aylarında sosyal medya üzerinden iki canlı eğitim düzenlediklerini belirten İpek Kağıt Pazarlama Yöneticisi Ayhan Arıcı proje hedefleri ile ilgili olarak; “Temizlik kağıdı pazarının lideri olmanın getirdiği sorumluluk ile Selpak olarak daha temiz, daha sağlıklı bireyler ve toplum için öncü rol üstleniyoruz. Tuvalete Merhaba platformumuz ile tuvalet alışkanlığı kazanma yaşında çocuğu olup henüz tuvalet eğitimine başlamamış ya da tuvalet eğitiminde sorunlar yaşayan anne-babalara 2011’den bu yana uzmanlarımızla destek veriyoruz. Selpak olarak bu eğitimlerle amacımız daha sağlıklı ve çağdaş bir Türkiye için çocuklara doğru kişisel hijyen alışkanlıkları kazandırmak. Bu yıl bire bir giderek ulaşamadığımız bölgelerdeki ailelerimizin de yanında olmak için eğitimlerimizi canlı olarak dijital platforma taşıdık. Bu yıl yaptığımız iki canlı yayında toplam 108 bin aile ile buluştuk. Amacımız tuvalet eğitimi sürecinde çocukların ailelerine yardımcı olmak” dedi.

Annenin de hazır olması önemli

Yapılan tüketici araştırmaları, tuvalet eğitimi sürecinde çocukların tuvalet kağıdı ile ilk deneyimlerini yaşayacakları bu dönemde annelerin bilgi açısından kendilerini yetersiz ve yalnız hissettiklerini gösteriyor.  Anneler bu konuda ne kadar bilinçli olursa, süreç bir o kadar kolay ve keyifli geçiyor.

Eğitimlerinde ailelere tuvalet eğitiminde dikkat edilecek noktalara değinen Prof. Dr. Bengi Semerci; “Çocuğun tuvalet eğitimi ile bezden kurtulması, hem çocuğun kendisi hem de çocuğa bakım veren kişiler için önemli bir gelişimsel aşamanın tamamlanmasıdır. Tuvalet eğitimine çocuğun ve bakım veren kişinin hazır olduğu bir dönemde başlanması çok önemlidir. Hatalı bir zamanda ve hazırlıksız başlangıç, çocuğun bu aşamayı sorunsuzca atlatabilmesini engelleyebilir. Çocuk için tuvalet eğitimine hazır olmak demek hem fizyolojik olarak kas gelişiminin tamamlanmış olması hem gelişimsel olarak kişisel ifade becerilerinin kazanılmış olması hem de psikolojik olarak sağlıklı bir döneminde olması demektir. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece erişkin olup hala tuvalet alışkanlığını kazanamamış hiç kimse yoktur. Bu yüzden eğitimin nasıl verileceğine, çıkabilecek sorunlara yoğunlaşarak, eğitimi bir endişe nedeni, bir sorun gibi algılamamak gerekir. Unutulmamalıdır ki tuvalet eğitimi doğal gelişimin bir parçasıdır. Bu nedenle aşırı kaygılanmamak, tepkisel olmamak ve süreci çocukla beraber sağlıklı tamamlamak gerekir dedi.

Çocuk tuvalet eğitimi süreci hakkında bilgi almak ve uzman görüşü almak isteyenler Tuvalete Merhaba Facebook sayfasını ziyaret ederek, eğitim ile ilgili önemli noktaları takip edebiliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.