Coca-Cola reklamı yasaklandı

Coca-Cola‘nın İngiltere’de yayınladığı “Happy Calories” isimli reklamı, bir kutu kolada yer alan kalorilerin yakılması için yapılması gereken egzersiz sayısını tüketicilere yanlış belirttiği nedeniyle yasaklandı.

İngiltere’de faaliyet gösteren ve yayınlanan reklamları denetleyen Advertising Standards Authority (ASA), 75 saniye yüksek sesle gülmenin bir kutu kolada yer alan 139 kaloriyi yakacağı gibi birçok bilgiyi tüketicilerle paylaşan 30 saniyelik reklamın yayınını “verilen bilgilerin belirsiz olduğu ve tüketicilerle açık bir şekilde iletişim kurmadığı” gerekçesiyle durdurdu.

Coca-Cola, 39 milyon kişiye ulaştığı tahmin edilen reklam hakkında ASA’ya gelen 10 şikayet sonucunda böyle bir kararın çıkması nedeniyle ilgili kurumu eleştirdi. Coca-Cola sözcüsü konuyla ilgili şunları söyledi: “Reklam, insanların aldıkları kalorileri yakarak kendi enerji dengelerini nasıl ayarlayacaklarını anlatmayı amaçlıyordu. Bu bilgilerin, insanların obeziteye karşı bilinçlenmeleri adına önemli olduğunu düşünüyoruz. Enerji dengesi hakkında farkındalık yaratmak ve obeziteye karşı mücadeleye yardım etmek global çalışmalarımızın içerisinde yer alıyor.”

İzleyicilerin itiraz ettiği reklamın başlangıcında bir kutu Coca-Cola’nın yanında “=139 Happy Calories” yazısı yer alıyor, reklam çeşitli kişiler tarafından yapılan ve yanında zamanı belirtilen aktivitelerin gösterimiyle devam ediyor.

Coca-Cola’nın yasaklanan “Happy Calories” reklamını buradan izleyebilirsiniz.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.