Coca-Cola kadınların futboldan anladığını kanıtlıyor

Coca-Cola Suudi Arabistan’daki çalışmasıyla kadınların yanında olduğunu gösteriyor.

Coca-Cola erkeklerin, kadınların genel olarak futboldan anlamadığıyla ilgili ön yargılarını yıkmayı hedefliyor ve kadınların bu alanda da erkeklerle eşit olduğunu kanıtlıyor.

Günümüzde bazı markalar cinsiyet eşitliği üzerine reklam kampanyaları yayınlayarak bu konuda hassasiyet uyandırmaya başladı. Coca Cola’nın son reklamı da toplumun cinsiyetlerle ilgili sahip olduğu bakış açılarını değiştirmeye çabalıyor. J.Walter Thompson, Dubai imzalı kampanyada, 2019 AFC Asya Kupası‘ndaki Suudi Arabistan – Japonya karşılaşmasını canlı anlatımı gerçekleşiyor. Coca-Cola futbola sadece erkeklerin hakim olmadığını gösteriyor.

Kampanya için belirlenen isim; kadınların kafasında en çok soru işaretine sebep olan ‘ofsayt’ terimi oluyor. Coca-Cola bir stüdyo hazırlıyor ve kadınlar canlı yayında ofsaytı konuşuyor. Canlı yayında görev alanların kadın olması ve

Hazırlanan programın sunusundan yorumcusuna kadar herkesin kadın olması ve her yayında farklı futbol konularının ele alınıp incelenmesi tüm kadınlara güven verir nitelikte. Bu yayınlardan biriyse Japonya – Suudi Arabistan futbol maçıydı. Tüm maç boyu Coca-Cola stüdyosundan yapılan canlı yayın yorumları, 5 farklı platform üzerinden milyonlarca kişi tarafından takip edildi. Sosyal medyadan birçok kadından gelen cevap ise bu durumun onları gururlandırdığı yönünde oldu. Böylece geleneksel cinsiyet rollerinin sınırları bir nebze de olsa kalkmış oldu.


Künye

Reklamveren: Coca-Cola
Reklam Ajansı: J. Walter Thompson, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Yaratıcı Yönetmenler: Paul Banham, Tytus Klepacz, Alaa Demackie
Reklam Yazarı: Alex Murray

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.