Cinsiyet eşitliği hakkında başka bir yazıya daha ihtiyacımız yok

Caroline Whaley’e göre cinsiyet eşitliği hakkında yapılan konuşmalar yeterli değil. Değişim için artık tutarlı bir eyleme ihtiyacımız var.

Forbes dergisinde yer alan ABD’nin en büyük 100 inovatif liderini açıklayan makaleyi aklımdan çıkaramıyorum. Sanki dışarıda yeterince kadın CEO yokmuş gibi 100 kişi içerisinde sadece bir kadın var. Harvard Business Rewiew’in bu ay yayınlanan bir başka incelemede de ilk 100 CEO’nun içerisinde sadece 4 kadın isim yer alıyor. Hatta bu konu hakkında sonradan Forbes dergisinden sessiz bir özür geldi. (Tabii ki bir kadın tarafından kaleme alınmıştı.)

Aslında düşündüğünüz kadar sinirli değilim. Onların cehaletine daha çok şaşırdım. Bu editoryal toplantıyı hayal edebiliyor musunuz? Gerçekten hiç kimse bir anlığına bile olsa içeriğe bakıp listeyi sorgulama bilgeliğini göstermedi mi? (Forbes’in içerik sorumlusu ve editör Randall Lane daha sonra tartışmayı anlatan bir makale yazdı.)

Çeşitliliği ve kapsayıcılığı (eşitlik ve aidiyeti) gündemlerine koymayı seçen birçok ileri görüşlü işletmeyle çalışacak kadar şanslıyım. Birçoğu şu anda cinsiyet eşitliği ile ilgili açıklarını kapatmak için çalışıyor ve bu konuda verilen ödülleri almaya başlıyorlar. Son birkaç yılda reklam ve medya endüstrilerinden gelen dünya genelinde birlikte çalıştığımız 6 bin kadının büyük çoğunluğu ile gerçekten bir etki yaratmaya başladığımızı düşünüyorum. Harvard Business Rewiew makalesi de o sıralarda geldi.
Yine de kadın kahramanlar bir süre daha beklemek zorunda kalacak. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği hususunda medyaya duyulan olumlu ilgiyi görmek çok heyecan vericiydi. Bu ilgi, toplantı ve konferanslarda tartışmaları başlatıp bir dizi yeni araştırma ve iş vakasını gündeme getirirken birbirinden kötü hikayeleri ve yanlışları da ortaya çıkardı. Ancak bu olumlu gelişmelere rağmen bu yıl İngiltere’deki işletmelerin %52’sinin istihdamda cinsiyet ödemesi açığını bütçelendirmediği ya da erkekler lehine arttırdığı gerçeği ile yüzleşiyoruz.
BBC ve HuffPost İngiltere’nin çalışmasına göre 20-29 yaş arası profesyonellerin yalnızca %2’si bu konuda 18 ay sonra olumlu bir değişiklik fark ettiklerini söyledi. Dolayısıyla büyük ilerleme kaydettiğimizi varsaymak kolay olsa da, asıl değişiklik beklediğimiz hızda gerçekleşmiyor. Her hafta yüzlerce üst düzey kadınla birlikte çalışıyoruz, örgütlerinde gelişmeleri ve ilerlemeleri için ihtiyaç duydukları netliği ve güveni kazanmaları için onlara koçluk yapıyoruz. Bu süreç içerisinde onların anlattığı cinsiyetçilik ve uygunsuz davranış öykülerinden de fazlasıyla etkileniyoruz. Bunlar sürekli şikayet eden kadınlar değil, mücadele etmek ve amaçlarına ulaşmak için hiç olmadığı kadar kararlı olan kadınlar. İstiyorlar… Bu genç kadınların yetenekleri, içgüdüleri ve kararlılıklarıyla başaracaklarına inancım büyük. Buna rağmen, eşitliğin sağlanabilmesi için örgütlenmelerinin desteğe ve bağlantılara ihtiyaçları var, yalnız olmaz.

Geçen yıl, kadın liderlik programı gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Bunun bu kadar kolay olacağı konusunda kendimizi kandırmayalım. Çeşitlilik konusunda kendilerini hedeflerine adamış olanlar bunun hızlı bir çözüm olmadığını biliyor. Gerçek bir eşitlik sağlamak için artık konuşmak yeterli değil. Bazı şeylerin gerçekleşebilmesi için taahhüt, yatırım ve aksiyon gerekli.

Bu konuda gerçekten tutkuluyum; ama şimdi panellere gitmekten ve konuşmacıları dinlemekten kaçınıyorum. Bu konuda bir başka makale daha okumak zor geliyor. Bunun yerine, artık bu konuda gerçekten zaman harcamayı istiyorum. Birbirleri ile iletişim kurmak, geleceklerini planlamak ve zirveye ulaşmak için bu kadınları bir araya getirelim ve erkekleri de fırsat yaratmaları ve desteklemeleri için programa dahil edelim. İşe alım stratejilerimizi ve süreçlerimizi belirleyelim, bunu gerçekten başaralım ve bitirdiğimiz zaman, bir daha asla yaratıcılıklarıyla ve enerjileriyle sektörün ihtiyaç duyduğu olağanüstü kadınları, utanacağımız başka bir makalede görmeyelim. O günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Caroline Whaley
Kurucu Ortak – Shine For Women

Bu yazı, Campaign Türkiye 94. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.