Cinsel tacizle mücadele

The Huffington Post UK Kıdemli Editörü Sara Nelson, bazı erkeklerin kadınlara karşı davranış biçiminde değişime gitmesini talep eden, reklam mezunu iki gencin yarattığı kampanyayı ele alıyor.

Sarah Everard’ın öldürülmesi, cinsel taciz hakkındaki tartışmaları haklı olarak yeniden başlattı ve iki yaratıcı reklam mezunu, gece kulüplerinde kadınların sıkça karşılaştığı tacize odaklanan ‘Change the lineup’ kampanyasıyla bunu devam ettirmek için çaba harcadı.

Tony Cullingham, Watford Course’tan mezun olan ve şu anda Isobel’e yerleştirilen Tom Snell ve Dylan Hartigan, Everard’ın trajik ölümünün ardından harekete geçmeye karar verdi.

Kampanyaları, hükümetin kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele stratejisinin bir parçası olarak cinsel tacize karşı sert önlemler aldığını duyurduğu ay içinde gerçekleşti.

Snell, Campaign’e şunları söyledi: “Erkeklerin davranışlarını değiştirmeleri gerektiğini derinden hissettik. Özellikle gece kulüpleri, cinsel tacizin meydana geldiği yaygın bir yer olduğunu kanıtladı. Bu nedenle kadınların geceleri deneyimledikleri hakkında farkındalığı artırmak, erkeklerin davranış biçimlerini değiştirmek için tasarlanmış bir poster kampanyası olan ‘Change the lineup’ fikrini tasarladık.”

Çılgın parti kültüründen ilham alan ikili, bir dizi afiş tasarladı ve onları gece kulüplerinin yeniden açılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde Londra’nın Shoreditch ve Farringdon gibi popüler gece hayatı semtlerine yerleştirdi.

Afişler, birçok kadın için gece kulüplerini kasvetli bir şekilde resmediyor – taciz, istenmeyen bakışlar, rahatsızlık ve kurt sesleriyle dolu bir akşam… Şunları söylüyorlar: “Beş kadından dördü için gece dışarı çıkmak bir gerçeklik. Düzeni değiştirelim.”

Kullandıkları istatistik, mart ayında yayınlanan UN Women UK için yapılan bir anketle doğrulandı. YouGov, çalışmanın bir parçası olarak 1.000’den fazla kadınla anket yaptı ve ankete katılanların %96’sının bu tip olaylarla ilgili şikayette bulunmadığını,  %45’inin bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söylediği sonucuna vardı.

Snell ve Hartigan, projeye ait posterlerin telefon hırsızlığına karşı uyarı veren işaretler kadar yaygın hale gelmesini umuyor. Ayrıca yeni fuarlarda ve etkinliklerde çıkartmalar, bileklikler, el ilânları ve destek hizmetleri hakkında bilgiler içeren ‘Change the lineup‘ ürün paketlerini dağıtmayı planlıyorlar.

Havas Yaratıcı Yönetmeni Elliot Harris şunları söyledi: “Bu çalışmayı ilk gösterdiğimde proaktif olarak yaratıcılıklarını kullanarak, bu konu hakkında farkındalığı geliştirmeye ve eğitimi desteklemeye çabalayan iki genç adam görmekten çok memnun oldum. Bu öğrenciler birkaç Durex projesine dahil olmuşlardı. Havas’ta bizimle birlikte kendi kampanyalarını lanse etmek için konuya tutku duymaya devam etmeleri ve kelimenin tam anlamıyla kendi posterlerini tasarlamaları, bu önemli mesajı kültürel olarak inandırıcı bir şekilde iletme arzularını ve bağlılıklarını gösterdi.”

Sara Nelson

The Huffington Post UK Kıdemli Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.