Çikolatanın yerli tarihi kitap oldu

Türkiye’nin ilk çikolata tarihi kitabı “ÇUKULATA: Çikolatanın Yerli Tarihi” dün Pera Palace Hotel’de gerçekleştirilen bir tanıtım gecesiyle kamuoyuna tanıtıldı. Kitap Nestlé’nin desteğiyle, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

Tarihçi ve yazar Saadet Özen’in kaleme aldığı, çikolatanın Türkiye’deki tarihine dair ilk kitap olan çalışma, sürprizlerle dolu serüvenin tatlı anlarını paylaşırken, çikolatanın zaman içinde yüklendiği toplumsal ve kültürel anlamlara da ışık tutuyor.

Nestlé Türkiye Çikolata Grubu Genel Müdürü Oben Akyol, etkinlikte yaptığı konuşmada “ Nestlé olarak desteklediğimiz Türkiye’nin ilk çikolata tarihi kitabı, çikolatanın zaman içinde yüklendiği toplumsal ve kültürel anlamlara ışık tutarken, diğer yandan Nestlé tecrübesinin, uzmanlığının, çikolataya adanmış bir marka öyküsünün altını bir kez daha çiziyor” yorumunu yaptı.

Oben Akyol ve Saadet Özen

Akyol ayrıca, Türkiye’de bir ilk olması nedeniyle bir referans kitabı olarak kütüphanelerde yer alacak bu esere destek ermekten büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını da sözlerine ekledi.

Kitabın yazarı Saadet Özen ise yaptığı konuşmada başta Nestlé ve Yapı Kredi yayınları olmak üzere kitabın destekçilerine ve emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından çalışmasıyla ilgili düşüncelerini “ Günlük hayatımızda fazlasıyla alıştığımız için adeta onsuz bir hayat düşünmediğimiz çikolatanın tarihi, geçmişte insanların nasıl yaşadığını, neleri sevdiklerini, bugüne kıyaslaneleri farklı, neleri aynı gördüklerini anlamamızı sağlıyor. Bu tarih bize; arşivlerin dışında kalan sıradan insanların, muazzam hikayelerini öğretiyor” sözleriyle dile getirdi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.