Channel 4 yapay zeka ile reklamları bağlamla eşleştirecek

Channel 4 yapay zeka ile reklamları bağlamla eşleştirmesini sağlayacak teknolojiyi test ediyor. Yeni teknoloji sayesinde, bir filmde heyecan verici bir kovalamaca sahnesi izledikten sonra otomobil reklamı görmeniz mümkün olacak.

İnternet üzerinde hâlihazırda yapılabilen “izlenen içeriğe göre reklam yayınlama” sistemi Channel 4 ile televizyona taşıyacak. “Contextual Moments” isimli çözümde kullanılan yapay zeka program içindeki ilgili sahneleri saptıyor ve reklam arasında sahneyle ilgili içerikler sunuyor.

Örneğin filmin bir sahnesinde oyuncu çay içiyorsa, bir çay markasının bu sahneyle eşleştirilmesi ve reklam arasında ilk sırayı alması mümkün.

Channel 4 yapay zeka ile reklamları bağlamla eşleştirme denemeleri için reklam ortaklarına ihtiyaç duyuyor. Kanal, yeni reklam modeli için paketler hazırlayıp gıda, sıcak içecek, ilişkiler ve mobil telefonlar başlıkları altında satacak.

Bağlama uygun reklamlar daha etkili

Channel 4 ve BDRC Continental tarafından yapılan araştırmaya göre izleyiciler, bir bağlam içinde sunulan reklamları hatırlamada 2 kat daha başarılılar. Bağlamla eşleşen reklamlar marka performans metriklerini de olumlu yönde etkiliyor. Araştırmaya göre bu tip reklamlarla marka hatırlanma oranı %34 yükselirken, olumlu marka algısı %12, satın alma isteği %13 artıyor.

Bu sistemin öncesinde bir gıda markası bağlamdan uzaklaşmamak amacıyla reklamlarını yemek pişirme programları içine yerleştirmek zorunda kalıyordu. Yeni teknoloji sayesinde reklamlar her tür program içinde yer alabilecek.

Channel 4’un CCO’su Jonathan Allan, bu sistemle markaların kaliteli yayınlar içinde, güvenli bir ortamda, etkisi daha yüksek reklamlar verebileceğini belirtiyor. Yapay zeka sesli ve görsel veriyi kontrol ederek dikkat çekici, olumlu duygular uyandıran sahneleri seçiyor ve markaların reklamlarını bunlara göre yerleştiriyor. Kanal, insan müdahalesi sayesinde üst düzey marka güvenliği sağlanacağını belirtiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.