Channel 4: “Sadece vücut parçalarımızla mı tanımlanmalıyız?”

Cinsiyet rollerindeki değişimi gerçekten kanıksadık mı yoksa insanları hâlâ erkek ve kadın olarak ayırıyor muyuz? Çağımızın en gözde tartışma konularından biri, şimdi “Biri Bizi Gözetliyor” tarzında bir televizyon programıyla ele alınıyor. Channel 4, Genderquake isimli yeni programının tanıtımını yaparken soruyor: “Sadece vücut parçalarımızla mı tanımlanmalıyız?”

Cinsiyet rolleri büyük bir sarsıntıyla değişiyor

Yeni sezonunda Channel 4 cinsiyet tartışmalarını bir program serisiyle masaya yatırıyor. Genderquake isimli programda farklı cinsiyet tanımlarını ortaya koyan 11 kişi, bir hafta boyunca aynı çatı altında yaşayacak. Genderquake: The Debate isimli canlı panelde ise 2018’de cinsiyetin ne anlama geldiği stüdyo konukları tarafından tartışılacak.

2018 yılında kadın veya erkek olmak tam olarak ne anlama geliyor? Sadece vücut parçalarımızla mı tanımlanmalıyız?

Sezonda izleyicilere, trans model ve aktivist Munroe Bergdorf tarafından hazırlanan “What Makes A Woman?” isimli bir film de sunuluyor. Ayrıca “Riot Girls” programı cinsiyetler arasındaki ücret ayrımını, “Random Acts: The Lady That Dances” ise dönüşüm temasını ele alacak.

Dünya iki klana ayrılmıştı: Penisler ve vajinalar

İzleyicilere “Sadece vücut parçalarımızla mı tanımlanmalıyız?” sorusunu yönelten 60 saniyelik tanıtım filmi ise eğlenceli olduğu kadar provokatif. Kadın ve erkeğin iki klana ayrıldığı reklam filmi, tanımları penis ve vajina üzerinden yapıyor.

“Dünya iki klana ayrılmıştı: Penisler ve vajinalar. Penisler para, iş ve politikayla ilgileniyordu. Vajinalar ise halılarla, çocuklarla ve tavukla. Eğer bir penis olarak doğduysanız, öyle kalmanız bekleniyordu. Aynı durum vajinalar için de geçerliydi. Bu durum böyle devam etti, ta ki etmeyene kadar. Vajinalar sadece penislerin yapabildiği şeyleri yapmaya başladı. Penisler ise evde, aileleriyle kalmayı tercih etti. Bir zamanlar penis olan vajinalar, vajina olan penisler ve her ikisi gibi de hissetmeyenler ortaya çıktı. Tüm bunlar büyük sorulara neden oldu. Örneğin, bir penis veya vajina olmak tam olarak ne demek? Belki de en büyük soru şu: Sadece vücut parçalarımızla mı tanımlanmalıyız?”

Program 7 Mayıs’ta başlıyor. Cinsiyet rolleri hakkındaki tartışmalar ise daha uzun süre gündemimizde olacak gibi görünüyor. İnsanın sosyal ve kültürel evrimi devam ederken, sizce kadınların ve erkeklerin kendilerine biçilen rollerde sıkışıp kalması normal mi? Bu soru, dünya üzerindeki herkes tarafından cevaplanmayı bekliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.